Wycieczka klasy 2 TEk i 4 TH

Opublikowane 17.10.2019
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Okazuje się, że nie trzeba jechać wcale daleko, żeby mieć możliwość obejrzenia pięknych terenów natury. Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowe uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej po lasach parczewskich. Część trasy została przygotowana przez uczennicę Małgorzatę Abramik.

  Wycieczka klasy 2 TEk i 4 TH, która odbyła się w połowie tego tygodnia, to część Programu Stypendialnego “Lider wiedzy i ochrony środowiska”. Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, a jego współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Lublinie.

  Do konkursu zgłosiła jedna z uczennic RCEZ. Jednym z zadań programu jest przygotowanie projektu autorskiego ścieżki dydaktycznej. Małgorzata Abramik, zaprosiła swoje koleżanki i kolegów do zwiedzenia trasy między Czerniejowem a Sernikami. To ciekawe tereny w Gminie Serniki. Czerniejów to malownicza wieś położona nad rzeką Wieprz. Ciekawostką jest to, że w latach 50-tych XX wieku nie było połączenia z Lubartowem czy Lublinem – transport przez tę rzekę odbywał się przy pomocy łódki. Wprawdzie dziś jest już kładka, ale ruch pojazdów samochodowych i tak odbywa się okrężną drogą. Ponad 2,5 kilometrowa trasa to tylko część atrakcji, jakie czekały na młodzież tego dnia. Uczniowie odwiedzili też, otwartą przez Nadleśnictwo Parczew w 2013 ścieżkę przyrodniczą “Bobrówka”. To ponad 3 kilometrowa trasa biegnąca częściowo kładką drewnianą, a częściowo bezpośrednio traktami leśnymi. Podczas pokonywania tej trasy o szczegółach pracy leśnika oraz specyficznych predyspozycjach do pracy w lesie opowiadał, Karol Piasecki z Nadleśnictwa Parczew. Mówił też, że leśnicy dbają aby pozyskiwanie drewna nie szkodziło całego ekosystemowi, a samo wycinanie drzew jest tak zaplanowane, aby nie szkodzić przyrodzie. Karol Piasecki poinformował też młodzież o ilości stref ochrony bezpośredniej, w związku z gniazdami rzadko spotykanymi bocianami czarnymi oraz Orłem Bielikiem. Jak tłumaczył strefa taka oznacza, że w promieniu 500 metrów od gniazda musi być zachowana szczególna cisza.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram