Uczniowie klasy I TEMb w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Opublikowane 24.10.2019
Autor Ilona Puła
  • Rok szkolny 2023-2024

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • Dnia 18 października uczniowie klasy I TEMb odwiedzili Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Po Muzeum oprowadziła młodzież jego Dyrektor – Pani Ewa Sędzimierz. Uczniowie najpierw zwiedzili wystawę stałą, na której prezentowane są dzieje naszego miasta. Następnie odwiedzili wystawę czasową poświęconą pamięci Pana Włodzimierza Sławosza Dębskiego. Sylwetkę tej niezwykłej postaci z bardzo interesujący i barwny sposób przybliżyła uczniom Pani Ewa Sędzimierz. Już sam tytuł wystawy Włodzimierz Sławosz Dębski – żołnierz, malarz, kustosz wołyńskiej pamięci podkreśla wyjątkowość postaci jej bohatera.

    Pan Włodzimierz Sławosz Dębski urodził się we Lwowie, dzieciństwo i wczesną młodość spędził na Wołyniu. Był organizatorem i zastępcą dowódcy placówki ZWZ – AK w Kisielinie. Uczestniczył w obronie kościoła w Kisielinie w dniu 11 lipca 1943 r., podczas której został ciężko ranny. W czasie Akcji Burza kilka miesięcy – od maja do września 1944 roku - przebywał w Lubartowie. Po wojnie ukończył studia na Wydziale Teorii w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, był założycielem i pierwszym dyrektorem Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Jego pasją był folklor i muzyka ludowa, uchodził za najlepszego znawcę muzyki wsi lubelskiej. Pasją Włodzimierza Dębskiego było także malarstwo, pozostawił po sobie bardzo wiele dzieł przedstawiających dawne życie na Wołyniu i upamiętniających Rzeź Wołyńską. Włodzimierz Dębski był także autorem książek o tematyce wołyńskiej, spośród których na szczególną uwagę zasługuję ponad 500 stronicowa praca „Było sobie miasteczko. Opowieść wołyńska”, będąca monografią Kisielina i jego okolic. Wykorzystując własną pamięć, ale i wspomnienia innych, ocalałych mieszkańców, opisał ten nieistniejący już świat i jego zagładę, opowiedzianą przez świadków tych dramatycznych wydarzeń.

    Podczas zwiedzania wystawy uczniowie mogli obejrzeć prace malarskie Włodzimierza Dębskiego, książki jego autorstwa, zarówno te poświęcone muzyce, jak i te o tematyce wołyńskiej, zapoznać się z pamiątkami i dokumentami z czasów II wojny światowej.

    Agnieszka Sachar
    Anna Pankowska - Słomka

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram