23 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Opublikowane 23.02.2021
Autor Ilona Puła
  • Rok szkolny 2023-2024

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
    Ustanowiony został on w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych oraz edukowanie na temat depresji (zespołu zaburzeń psychicznych), ponieważ nie jest to stan, który samoistnie minie.

    W naszej szkole przeprowadzone zostaną dla uczniów zdalne zajęcia profilaktyczno-informacyjne oraz, w ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Lubartowie, telekonferencje z psychologami dla rodziców.

    Depresja to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, a obniżony nastrój, smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności, to tylko niektóre z nich.

    Depresja – nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo. Depresja to wciąż choroba wstydliwa, która powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia i akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. dobre rady w stylu: weź się w garść, nie pieść się, zrób coś ze sobą - weź kąpiel, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się i inne.

    Na depresję nie pomogą dobre rady. Nie udzielaj dobrych rad – powodują one zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego). Zamiast udzielać dobrych rad, wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj. co się dzieje? jak możesz pomóc? Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza.

    Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. W Polsce 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne, z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

    Jaka jest profilaktyka depresji?
    To higiena zdrowia psychicznego - odpowiednia ilość snu 6-8 godzin, czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się, bo z każdej sytuacji jest wyjście – pozytywne spojrzenie na świat (optymizm).

    Jeśli masz jakiś problem, coś cię niepokoi tu uzyskasz pomoc i wsparcie:

    • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna - Lubartów ul Słowackiego 7 tel 818552268
    • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Abramowicka 2, Lublin, tel. 81 7286367, 817486936
    • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych ul. Cicha 14, 21-100 Lubartów  Rejestracja Poradnia Zdrowia Psychicznego 882 432 910 lub 81 855-20-41 w. 473
    • Poradnia Leczenia Uzależnień ul. Karłowicza 1, 20-027 Lublin (81) 532 29 79 plu@olu.lublin.eu

    oraz

    • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 środy-czwartki 17:00-19:00
    • Antydepresyjny Telefon Zaufania Itaka 22 484 88 01 poniedziałek, czwartek 17 :00 – 20:00
    • Młodzieżowy Telefon Zaufania 192 88
    • Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 w godzinach 12:00 – 02:00

    Publikacje ORE poruszające temat depresji:

    Strony internetowe innych instytucji prowadzących kampanie społeczne w zakresie radzenia sobie z depresją:

    Elżbieta Rola-pedagog

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram