Uczniowie RCEZ na konferencji edukacyjnej

Opublikowane 17.09.2019
Autor Ilona Puła
Galeria:
  • Rok szkolny 2023-2024

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • Dnia 16 września 2019 roku klasa II TB wraz z opiekunami Edytą Kozieł i Agnieszką Sachar uczestniczyła w konferencji edukacyjnej zorganizowanej w trzydziestą rocznicę powstania Związku Sybiraków Oddział w Lublinie połączonej z otwarciem wystawy Przeszliśmy – Niepokonani. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, a jego organizatorami byli: Instytut Pamięci Narodowej, Związek Sybiraków Oddział w Lublinie, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

    Młodzież uczestnicząca w konferencji miała okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii i patriotyzmu. Ważnym punktem spotkania były prelekcje Pań Krystyny Mateuszuk i Jadwigi Leszczyńskiej, które jako kilkuletnie dzieci wraz z rodzinami zostały wywiezione do Kazachstanu. Obie panie w niezwykle emocjonalny i przejmujący sposób opowiadaly o swoim życiu na nieludzkiej ziemi, o nieustannej walce o przetrwanie, ale też i o tym, jak bardzo, mimo wielu przeciwności, pielęgnowano uczucia patriotyczne i tradycje narodowe. Kolejny prelegent - doktor Leszek Czarnecki z Instytutu Pamięci Narowej przedstawił losy żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych Podziemnego Państwa Polskiego wywiezionych do łagrów NKWD w rejonie Borowicz i Swierdłowska. Konferencji towarzyszył także pokaz dwóch filmów prezentujących życie zesłańców: Zesłańcy Sybiru oraz Inny świat, a także wzruszająca część artystyczna przygotowana przez młodzież z XXVII Liceum im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. Na zakończenie uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas spotkania, biorąc udział w quizie. Wśród jego zwycięzców znalazł się rownież nasz uczeń – Tomasz Muzyka, który otrzymał nagrodę ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram