"Poznajmy się lepiej" zajęcia integracyjno adaptacyjne klas pierwszych

Opublikowane 27.09.2019
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W dniach 24 i 25 września 2019 r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Marta" nad jeziorem Firlej, uczniowie klas pierwszych Technikum Zawodowego i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 uczestniczyli w ciekawych, nieszablonowych zajęciach, które miały na celu zintegrowanie ich ze sobą, z wychowawcami i nauczycielami. Doświadczenia w organizacji tych wyjazdów wskazują, że jest to bardzo dobra forma kształtowania zespołu klasowego. Dlatego uczniowie klas pierwszych Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie wraz z nauczycielami, wychowawcami, psychologami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie poznawali się wzajemnie. Wrzesień – pierwszy miesiąc nauki w nowej szkole. Nowa droga do szkoły, koledzy, nauczyciele, nowa klasa oraz nowe wymagania. Dla uczniów klas pierwszych to także nowe plany, marzenia, ale też obawy i niepewność. Szkoła średnia to nowy etap w ich życiu. Aby było łatwiej zaklimatyzować się, co roku organizujemy dla uczniów warsztaty integracyjne. Jak sama nazwa mówi polegają one na ,,tworzeniu całości z części”, scalaniu grupy rówieśniczej. Podczas zajęć uczestnicy uczą się wzajemnej współpracy. Warsztaty są doskonałą okazją do bliższego poznania się z innej perspektywy. Podczas tych zajęć można przełamać swoją nieśmiałość, zaprezentować siebie, swoje cechy charakteru, poczuć się pewnie w nowej grupie rówieśniczej. Jest to okazja do rozpoczęcia wspólnego współdziałania i wzajemnej współpracy. Dzięki ćwiczeniom i zadaniom, które wykonywali dowiedzieli się o sobie wiele nowego. Uczestnicy mówili o swoich oczekiwaniach wobec klasy, nauczycieli i wychowawcy, o tym jak wyobrażają sobie przyszłość w nowej szkole.

  Zajęcia informacyjno-edukacyjne z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich są tu także nieprzypadkowe. Stanowią elementy profilaktyki pierwszorzędowej zawartej w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym na bieżąco  są realizowane i modyfikowane corocznie.

  Pokaz pierwszej pomocy zaprezentowany przez przedstawicieli ZHR był  przypomnieniem zasad tej tak ważnej umiejętności niezbędnej w ratowaniu życia drugich osób.

  Konkurencje sportowo - rekreacyjne zawsze budzą wiele emocji podobnie było i tym razem. Uczniowie z zaangażowaniem tworzyli zespoły i rywalizowali o najwyższe wyniki zarówno w turnieju piłki siatkowej, jak i warcabach i szachach, badmintonie.

  Piękna słoneczna pogoda dodała uroku płonącego ogniska nastąpiło pieczenie kiełbasek oraz wymiana spostrzeżeń i refleksji z mijającego dnia.

  Obecność mądrego, zaangażowanego wychowawcy, gotowego stawiać jasne granice i wymagania, ale też otwartego, skłonnego do podjęcia dyskusji i żywo zainteresowanego światem młodych  to nie lada wyzwanie. Możliwość towarzyszenia młodemu człowiekowi w jego zmaganiach ze sobą i światem może stać się źródłem radości i satysfakcji i przede wszystkim niepowtarzalną podróżą w nieznane.

  Można powiedzieć, że integracja była udana, a czas poświęcony na te zajęcia w pełni wykorzystany.

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłą atmosferę i wspólną zabawę.

  Elżbieta Rola

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram