Sesja popularnonaukowa w Zespole Szkół nr 2

Opublikowane 30.03.2012
Autor Ilona Puła
  • Rok szkolny 2023-2024

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • „Portret Księżnej Barbary Sanguszkowej, Pani na Lubartowie”
    tematem sesji popularnonaukowej

    Tegoroczna sesja popularnonaukowa o charakterze historycznym dla młodzieży lubartowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizowana przez Lubartowskie Towarzystwo Regionalne przy współpracy Zespołu Szkół Nr 2 poświęcona została sylwetce Księżnej Barbary z Duninów Sanguszkowej. W spotkaniu w dniu 28 marca 2012 roku uczestniczyli uczniowie z klasy 1 TEk.

    Sesję otworzyła Pani Anna Wójtowicz dyrektor ZS nr 2 w Lubartowie, która serdecznie powitała przybyłych gości – Panią Prof. dr hab. Halinę Wiśniewską z UMCS w Lublinie, Panią Marię Kozioł prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Pana Krzysztofa Krupę kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Lubartowie,  nauczycieli oraz młodzież z I i II LO w Lubartowie, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, I i II Gimnazjum. Zasadniczym punktem programu sesji był wykład Pani prof. Haliny Wiśniewskiej, która w ciekawy sposób przedstawiła sylwetkę księżnej Barbary Sanguszkowej. Początek wykładu stanowiło pytanie: „Dlaczego trzeba przypomnieć zapomnianą postać Barbary Sanguszkowej?” Odpowiedź na pytanie stanowiły kolejne argumenty podawane na podstawie biografii i literatury. Pani profesor podkreśliła fakt, że Księżna podtrzymała ród Sanguszków. Była trzecią żoną Księcia Pawła Karola Sanguszki, który z poprzednich małżeństw nie miał potomków. Barbara urodziła 10 dzieci, z których przeżyło sześcioro – trzech synów i trzy córki. Kolejną jej zaletą był fakt, że wychowała dzieci na porządnych obywateli Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Również była wspaniałą babcią – urządzała bale i  koncerty dla swoich wnuków. Jako wdowa samodzielnie zarządzała majątkiem. Była intelektualistką – założyła salon literacki i bibliotekę w Lubartowie, tłumaczyła książki z języka francuskiego, napisała tysiące listów, była mecenasem architektury. Przyjaźniła się z Ignacym Krasickim, Franciszkiem Karpińskim oraz Elżbietą Drużbacką. Barbara po podziale majątku przeniosła się do Warszawy, gdzie dożyła późnej starości. Na zakończenie wykładu pani profesor odczytała odnalezione w zapisach, najczęściej panegirykach, określenia Księżnej, które potwierdzają, że była to Dama czasów saskich i stanisławowskich. Znalazły się wśród nich nazwy tytularne, rodzinne, mitologiczne, biblijne, metaforyczne, określenia cech charakteru oraz „rozlicznych wdzięków ciała i urody”.

    Następnie obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów ZS nr 2 pod kierunkiem pani Moniki Bordzoł i pani Karoliny Oleksiejuk. Jedna z uczennic wcieliła się w rolę księżnej Barbary Sanguszkowej jako Pani na Lubartowie, matki i mecenasa kultury.

    Ostatnim punktem sesji były warsztaty dla uczniów, podczas których została przybliżona historia rodu Sanguszków oraz opracowaliśmy drzewo genealogiczne rodu Sanguszków.

    Do szkoły wracaliśmy pod wrażeniem osobowości Księżnej Barbary Sanguszkowej!

    Opracowanie: Edyta Konior oraz uczennice z klasy 1 TEk: Emilia Kozieł, Iwona Michalak

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram