Mobilny nauczyciel – czyli podróże kształcą
Akcja programu Comenius – Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej - ma na celu podnoszenie kwalifikacji nauczycieli poprzez dofinansowanie wyjazdów szkoleniowych do różnych krajów. Nauczyciele - beneficjenci korzystają z indywidualnych grantów po uprzednim zapoznaniu się z wymaganiami szczegółowymi zamieszczonymi na stronie www.comenius.org.pl. Jednym z wymagań jest oczywiście poświadczona znajomość języka roboczego kursu. Ważną rolę w procesie ubiegania się o grant odgrywają także bardzo dokładne przygotowanie przez kandydata wymaganych dokumentów w odpowiednim terminie, rzeczowe zaplanowanie udziału w szkoleniu i wykorzystania jego efektów, a także realistyczne oszacowanie wszystkich kosztów pobytu za granicą. Szkoleń poszukuje się na wolnym rynku, ale można także skorzystać z oficjalnego katalogu kursów Comeniusa, gdzie znajdują się propozycje renomowanych organizatorów szkoleń we wszystkich zakątkach świata. Formalności jest wiele, planowanie i oczekiwanie na wyniki selekcji trwa kilka miesięcy, ale ... warto się starać!
Korzystając z dofinansowania udzielonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz oferty z katalogu Comeniusa uczestniczyłam w warsztatach dla nauczycieli języka niemieckiego „Methodentraining DaF und Wirtschaftsdeutsch intensiv”. Spotkanie miało miejsce w Duesseldorfie w ciągu 10 ciepłych dni lipca 2012, a jego organizatorem był Institut fuer Internationale Kommunikation. Udział w kursie pozwolił mi uaktualnić i poszerzyć wiadomości z zakresu metodyki nauczania, doskonalić praktyczną znajomość języka niemieckiego i zdobyć jeszcze większą pewność w poruszaniu się w sferze innej kultury. Pierwsza część kursu „Methodentraining DaF” okazała się prawdziwą kopalnią pomysłów na twórcze lekcje – poznałam wiele praktycznych rozwiązań, propozycji ćwiczeń, w tym gier i zabaw językowych, inspiracji do wykorzystania piosenek, ilustracji, podcastów .... Prowadzący zachowali właściwe proporcje pomiędzy wiedzą teoretyczną i jej praktycznym zastosowaniem. Intensywne zajęcia warsztatowe w grupie zróżnicowanej pod względem narodowościowym stwarzały okazję do poszerzania wiedzy na temat edukacji i nauczania języka niemieckiego w różnych krajach świata, takich jak Brazylia, Chiny, Hiszpania, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Szwecja, Norwegia ..., ale przede wszystkim do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Bogaty program kulturalny sprawił, że integracja grupy – mimo różnic kulturowych – przebiegła szybko, a kontakty pomiędzy nauczycielami, a w niektórych przypadkach także między ich szkołami, utrzymają się zapewne jeszcze długi czas. Udział w kursie był więc dla mnie doświadczeniem nie tylko zawodowym, ale także osobistym – przyczynił się do poznania wielu nowych miejsc i interesujących ludzi – nauczycieli pełnych pasji, otwartych na nowe rozwiązania.
Doskonalenie zawodowe i przebywanie w obcej sferze kulturowej, która staje się tak znana jak własna, daje dużą pewność siebie i wzmacnia pozycję nauczyciela języka, którego wiedza teoretyczna idzie w parze z umiejętnościami praktycznymi. Zachęcam wszystkich nauczycieli znających języki obce do podobnych form aktywności zawodowej, do zapoznania się i skorzystania z indywidualnych grantów oferowanych przez akcję Comeniusa – Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej.
Emilia Dybała-Kozak
nauczyciel języka niemieckiego