Tydzień profilaktyki i promocji zdrowia w RCEZ

Opublikowane 04.06.2017
Autor Ilona Puła
Galeria:
  • Rok szkolny 2024-2025

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • Poprzedzając dzień Światowego dnia bez tytoniu, który obchodzony jest co roku 31 maja w naszej szkole przez cały tydzień od 29.05.2017r. do 2.06.2017r. wszyscy wychowawcy wraz z pedagogiem przeprowadzili w ramach zajęć z wychowawcą w każdej klasie zajęcia informacyjno-edukacyjne na temat uzależnień. Przygotowano prezentacje multimedialną na temat nikotynizmu, filmy edukacyjne, krzyżówki, rebusy, testy wiedzy dla uczniów, audycje na temat szkodliwości palenia papierosów przygotowana przez uczniów klasy 1TE i 1TB. W czasie zajęć uczniowie mogli skorzystać z wypożyczonych pomocy z PSSE z Lubartowa: smokerlyzera (urządzenie badające zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu) i okularów – alkogogli i norkogogli, imitujących widzenie kierowcy po spożyciu alkoholu lub innych substancji. Alkogogle służą do demonstracji występującego spowolnienia czasu reakcji, niemożności określania kierunków, zniekształcenia widzianego obrazu, zmian w ocenie odległości. Ponadto klasa 2TB i 2Tek wzięła udział w konkursie na temat uzależnień podsumowującym i utrwalającym wiedzę z programu ARS-jak dbać o miłość. Na terenie szkoły zostały rozpropagowane plakaty i ulotki z informacjami profilaktyki uzależnień. Wyżej wymienione treści zostaną przekazane także rodzicom na zebraniach klasowych w dniach 5-8 czerwca 2017r.

    Światowy Dzień bez Tytoniu – 31 maja – tegoroczne hasło: „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju” („Tobacco – a threat to development”).

    Światowy Dzień bez Tytoniu to akcja, którą zainicjowano na Konferencji WHO w roku 1988 w Madrycie. Co roku 31 maja Światowa Organizacja Zdrowia i partnerzy Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu oraz zagrożenia z tym związane.

    Głównymi zamierzeniami tegorocznego obchodu Światowego Dnia bez Tytoniu są:
    -Zwrócenie uwagi na związki między stosowaniem wyrobów tytoniowych, kontrolą tytoniu i zrównoważonym rozwojem.

    -Zachęcanie krajów do włączania kontroli tytoniu do swoich krajowych działań w ramach 2030 agendy zrównoważonego rozwoju.

    -Wspieranie państw członkowskich i społeczeństwa w celu zwalczania ingerencji przemysłu tytoniu w procesy polityczne, co z kolei prowadzi do wzmocnienia krajowych działań w zakresie kontroli tytoniu.

    -Zachęcanie do szerszego udziału społeczeństwa i partnerów w krajowych, regionalnych i globalnych działaniach na rzecz opracowania i wdrożenia strategii i planów rozwoju oraz osiągnięcia priorytetowych działań w zakresie kontroli tytoniu.
    -Pokazanie, w jaki sposób poszczególni ludzie mogą przyczynić się do trwałego, wolnego od tytoniu świata, czy to poprzez zobowiązanie się do nie podejmowania prób palenia tytoniu, czy też zrezygnować z tego nawyku.

    Ten dzień służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu.  Akcja zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu i ma na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu.

    Palenie tytoniu stanowi główną i możliwą do wyeliminowania przyczynę przedwczesnych zgonów na świecie – aktualnie w skali globalnej palenie odpowiedzialne jest za zgon co dziesiątej osoby dorosłej (umiera  ponad 5 milionów osób rocznie w tym 600 000 to bierni palacze).

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram