Biblioteka

Narodowe Czytanie 2020 w naszej szkole

Email Drukuj PDF

W tym roku lekturą Narodowego Czytania była powieść Juliusza Słowackiego – Balladyna.
Balladyna została napisana w 1834 roku. "To oryginalny i wysokiej rangi dramat literacki;  można nazwać go rodzajem przypowieści politycznej w konwencji baśniowej."
Bohaterką dramatu jest Balladyna, kobieta żądna władzy. Aby ją zdobyć niszczy wszystkich ewentualnych rywali: siostrę Alinę, męża Kirkora. Nie jest sprawiedliwym monarchą. Sama musi wydać na siebie wyrok śmierci. 
W naszej szkole czytanie odbyło się 4 września 2020 r., w czytelni biblioteki. Wzięło w nim udział ośmiu uczniów. Uczestnicy czytali – z podziałem na role – kolejno wybrane fragmenty dramatu.
Organizatorem akcji była biblioteka szkolna.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne czytanie.

Wanda Michalak

Galeria>>


Czytelniczy Konkurs Walentynkowy 2020

Email Drukuj PDF

Kolejny raz, 14 lutego w czytelni biblioteki szkolnej – udekorowanej walentynkowo, przy pięknej muzyce - odbył się konkurs walentynkowy. Do zadań konkursowych należało: rozwiązanie testu czytelniczego, układanie puzzli, kalambury, narysowanie kartki walentynkowej oraz napisanie wiersza o tematyce miłosnej. Rozwiązując test należało wykazać się znajomością lektur szkolnych i poezją o tematyce miłosnej. W imprezie wzięło udział dwudziestu siedmiu uczniów z klas technikum i szkoły branżowej. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy słodkie upominki.
Zwycięskie drużyny to:
I - Cezary Szczęch i Jakub Woźniak z kl. 2T
dwa II miejsca - Kamil Kusyk i Paweł Chmielewski z kl. 3TB
oraz Piotr Janczara i Damian Zagojski z kl. 3TB.
Nagrody zwycięzcom wręczył wicedyrektor naszej szkoły p. Zbigniew Zarzycki.
Oceną prac i oprawą muzyczną zajęli się członkowie samorządu uczniowskiego:
- Oliwia Karczmarz, Karolina Bartkowicz, Hubert Jezior oraz Sandra Jesionek, Jakub Karusik i Jakub Włodek.

Ponadto zostały wręczone nagrody książkowe w konkursie czytelniczo-fotograficznym „Z książką mi do twarzy” dla Karoliny Bartkowicz, Oliwii Karczmarz, Karoliny Szcząch, Małgorzaty Abramik z klasy 2 TEk i Pauliny Partyki z klasy 4 TH.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne Walentynki za rok.
Poniżej zamieszczone są wiersze napisane przez uczestników konkursu.
Nad całością czuwały organizatorki imprezy Wanda Michalak i Ilona Puła.

Galeria - Czytelniczy Konkurs Walentynkowy >>

Galeria - Konkurs czytelniczo-fotograficzny "Z książką mi do twarzy" >>


"Książka moich marzeń"

Email Drukuj PDF

Książka moich marzeń to impreza czytelnicza organizowana przez bibliotekę szkolną już od kilku lat. W piątek 13 grudnia 2019 r., w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne głośne czytanie. Tym razem uczestnicy imprezy przynieśli ze sobą swoje ulubione książki. Każdy przeczytał wybrany przez siebie fragment. W czytaniu wzięło udział siedemnastu uczniów naszej szkoły oraz jeden nauczyciel. Prezentowane fragmenty pochodziły z literatury pięknej. A oto kilka z nich:
- Milczenie owiec T. Harris,
- Sherlock Holms Conan Doyle
- Nocny stalker R. Bryndza
- Boży wojownicy i Wiedżmin – Krew elfów A. Sapkowski
- Zanim się pojawiłęś J. Moyes
- Skrzydlata trumna M. Wroński
- Dziewczyna z pociągu P. Hawkins
- Nocna zmiana S. King
Czytaniu towarzyszyła oprawa plastyczna – choinka ułożona z książek i wystawa kartek bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Wanda Michalak

Galeria>>


Narodowe Czytanie już po raz ósmy

Email Drukuj PDF

Dnia 12 września 2019 roku już po raz ósmy Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Przygotowała i poprowadziła je Pani Wanda Michalak – nauczyciel bibliotekarz. Tego dnia zaproszeni do szkolnej biblioteki nauczyciele i uczniowie Technikum Zawodowego i i Branżowej Szkoły I Stopnia głośno odczytali fragmenty ośmiu polskich nowel. Były wśród nich: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Należy podkreślić, że akcja Narodowe Czytanie od początku swojego istnienia objęta jest patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Tegoroczny dobór lektury miał przede wszystkim na celu podkreślenie polskości w połączeniu w uniwersalnymi treściami, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.  Mimo upływu wielu lat od czasu powstania czytanych nowel nie straciły one na aktualności, ciągle uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się takimi wartościami, jak szlachetność, solidarność, wrażliwość na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za włączenie się do akcji Narodowego Czytania.

Agnieszka Sachar

Galeria>>


Czytelniczy Konkurs Walentynkowy 2019

Email Drukuj PDF

Jak co roku z okazji zbliżającego się Dnia Zakochanych w naszej szkole został zorganizowany Czytelniczy Konkurs Walentynkowy. Konkurs odbył się 7 lutego 2019 roku w bibliotece szkolnej. Uczniowie biorący udział w przygotowanych konkurencjach konkursowych wykazali się nie tylko dużą wiedzą dotyczącą Walentynek, ich historii i związaną z nimi literaturą, ale ukazali swe zdolności artystyczne wykonując przepiękne kartki walentynkowe oraz recytując wiersze o miłości.

Uczniowie, którzy zostali nagrodzeni w Czytelniczym Konkursie Walentynkowym to:
- Paulina Partyka i Natalia Stefaniak kl. 3 TH
- Sandra Jesionek i Oliwia Karczmarz kl. 1 TEk
- Magda Kamińska i Klaudia Ipohorska kl. 3 TH

Wręczone zostały także nagrody dla uczniów, którzy podjęli zmagania w dwóch innych konkursach czytelniczych organizowanych w naszej szkole.

W konkursie literacko - plastycznym „Moje Boże Narodzenie z książką…” nagrody otrzymali Julia Ferenc z klasy 1 TB oraz Dariusz Wójcik z klasy 1 TB (opiekun Pani Agnieszka Sachar). Wyniki - galeria>>

W konkursie czytelniczo – fotograficznym „Z książką mi do twarzy” laureatami zostali Aleksandra Szymanek i Małgorzata Muzyka z klasy 4 TEk oraz  Paulina Partyka z klasy 3 TH i Karolina Piątek z klasy 4 TEH. Wyniki - galeria>>

Gratulujemy zwycięzcom konkursów, uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy ponownie w przyszłym roku. Dziękujemy także Pani Annie Pankowskej-Słomce za przygotowanie wypieków oraz za pomoc w organizacji konkursu.

Organizatorzy

Galeria>>


Spotkanie z horrorem

Email Drukuj PDF

Kolejne już spotkanie dla uczniów naszej szkoły z cyklu „Z literaturą na Ty” odbyło się w dniu 7 lutego 2019 roku. Tym razem Pani Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Ariadna Ewa Zalewska zapoznała uczestników spotkania z literaturą grozy i horroru. Zaprezentowała najciekawsze przykłady tego typu powieści oraz ekranizacji filmowych i gier komputerowych powstałych na podstawie „strasznych” książek. W spotkaniu uczestniczyły klasy 3TH i 1TM z panią Anną Pankowską-Słomką. Oprócz prezentacji multimedialnej uczniowie mogli też zapoznać się z książkami grozy, horroru i kryminału, które zostały zakupione do zbiorów biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dziękujemy młodzieży za udział w zajęciach i zachęcamy do czytania!

Organizatorzy

Galeria>>


Strona 1 z 6