"Po Sąsiedzku" - poznajemy cenne ekologicznie tereny przyrodnicze Lubelszczyzny

Opublikowane 19.09.2024
Autor Admin
  • Rok szkolny 2024-2025

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • W dniach 18-19 września w Regionalnym Centrum Edukacji zawodowej w Lubartowie ponad 100 uczniów wzięło udział w dwudniowych plenerach ekologiczno-edukacyjnych na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Nasza młodzież uczestnicząca w zajęciach na świeżym powietrzu zdobyła wiedzę na temat bogactwa przyrodniczego regionu lubelskiego i poznała je w praktyce oraz przede wszystkim, co było dla nas najważniejszym celem nauczyła się, jak możemy to bogactwo chronić. Wizyty te na ścieżkach dydaktycznych przyczyniły się do kształtowania w uczniach odpowiednich postaw wobec szans i zagrożeń współczesnego środowiska naturalnego. Pierwszym punktem naszych plenerów były wizyty w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego w Urszulinie, gdzie poznaliśmy szczegóły na temat roślin i zwierząt występujących na obszarze Poleskiego Parku Narodowego oraz prelekcje o owadach, ptakach i zwierzętach zamieszkujących i występujących na tym obszarze. Następnie każdy uczestnik otrzymał batony proteinowe, wodę i owoc na pokrzepienie a następnie udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną Spławy, która liczy około 8 km i mogliśmy dotknąć namacalnie przyrody która tam występuje. Nasz Przewodnik w barwny i ciekawy sposób przekazywał nam wiedzę na temat bogactwa ekologicznego znajdującego się na terenie parku, opowiadał ciekawostki jak było tu dawniej jak żyli mieszkańcy i jak doszło do powstania Poleskiego Parku Narodowego. Po długiej i intensywnej wędrówce ścieżką, udaliśmy się do Muzeum Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego  w miejscowości Stare Załucze. Po przeprowadzeniu krótkiej ankiety i quizu na temat zdobytej wiedzy przyrodniczo-ekologicznej uczestnicy Plenerów i warsztatów ekologicznych otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz materiały szkoleniowe notatniki, teczki, długopisy.

    Na zakończenie udaliśmy się do Urszulina gdzie wszyscy uczestnicy zebrali się i otrzymali solidny poczęstunek przy którym mieliśmy czas na odpoczynek oraz możliwość podzielenia się wrażeniami z naszej wyprawy. Zoologia, botanika, historia i ekologia – to lekcja na Polesiu, którą wszystkim polecamy.

    Projekt został sfinansowany z Budżetu Województwa Lubelskiego

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram