Zielniki Orzeszkowej - warsztaty tworzenia kompozycji z zasuszonych roślin

Opublikowane 14.09.2023
Autor Dominika Gdula
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Niewiele osób wie, że Eliza Orzeszkowa oprócz pisania pasjonowała się "botanizowaniem" czyli poznawaniem, zbieraniem i zasuszaniem roślin. Zamiłowanie to odkryła w roku 1886 podczas pisania książki "Nad Niemnem", w której zaplanowała zamieścić obszerne i szczegółowe opisy przyrody. Zebrane i zasuszone rośliny umieszczała w zielnikach oraz tworzyła z nich dekoracje w postać misternych kompozycji, którymi ozdabiała papeterie, stoliki do kawy, abażury, zakładki do książek, obrazy i przepiękne albumy o kartach wyklejonych jedwabnymi atłasami. Do naszych czasów zachowało się kilka botaniczno-artystycznych dzieł Elizy Orzeszkowej i listy, w których opisała proces twórczy.

  Podczas dzisiejszych zajęć wychowankowie poznali tajniki warsztatu Elizy Orzeszkowej i wykonali własne kompozycje z zasuszonych roślin na wzór tych stworzonych przez wybitną pisarkę w albumach florystycznych.

  Prowadząca warsztaty: Monika Smolarz

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram