Wycieczka do Warszawy

Opublikowane 15.05.2024
Autor Elżbieta Mizio
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 14 maja 2024 roku uczniowie z klas 1TB, 1 TE, 3 TB, 2 Tek i 3 Tek wraz z opiekunkami udali się na wycieczkę do Warszawy. Wcześnie rano, bo o 6.30 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć na pełną wiedzy i wrażeń podróż do naszej stolicy.
  Program naszej wycieczki rozpoczynała wizyta w teatrze. Aby skłonić młodzież do refleksji udaliśmy się na spektakl „Wszechmocni w sieci” do teatru Kamienica. Lajki, stories, snapy – to świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści? Jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów. I wreszcie - do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu… Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazała młodzieży, jakie mogą być jej konsekwencje. Była to bardzo emocjonalna i prowokująca do przemyśleń rozmowa aktorów, gdzie widz został postawiony zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, co skłoniło młodzież do wielu refleksji i zadania sobie wielu niewygodnych pytań.
  Po spektaklu udaliśmy się do Narodowego Muzeum Techniki, gdzie mogliśmy zobaczyć ponad 15000 ciekawych eksponatów z wielu dziedzin, m.in. fizyki, górnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu. Celem wizyty było zapoznanie młodzieży z zachowanym dla przyszłych pokoleń świadectwem materialnym dokumentującym rozwój polskiej techniki. Uczniowie zapoznali się z aktualnymi wystawami Narodowego Muzeum Techniki oraz uświadomili sobie jak ogromny postęp techniczny dokonał się na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
  Po tylu emocjach, które wywołała u nas wizyta w teatrze oraz w muzeum, przyszła pora na mały spacerek, czyli zwiedzanie Starego Miasta z panem przewodnikiem, który dzielił się z nami ciekawostkami o Warszawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. W pierwszej kolejności pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Następnie powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Odbyliśmy spacer wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, po to by dotrzeć do Pomnika Małego Powstańca znajdującego się przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, a nam uświadamia jak młode osoby walczyły w obronie naszej Stolicy. Dalszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki.
  Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Myślimy, że wyjazd można zdecydowanie uznać za udany.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram