Tydzień promocji zdrowia w ramach współpracy z instytucjami wspierającymi pracę szkoły

Opublikowane 11.04.2024
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W ramach realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego naszej szkoły oraz Tygodnia Promocji Zdrowia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli PSSE w Lubartowie: Pana Kamila Wolińskiego, Panią Ilonę Wasil i Małgorzatę Kutnik oraz kuratora ZKSS w Lubartowie panią Irenę Karpińską. Różnorodność działań profilaktycznych dla różnych grup uczniów. Przeprowadziliśmy cykl spotkań z uczniami Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej z zakresu: oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia – „Wybrane elementy edukacji konsumenckiej (prawa konsumenta, znakowanie produktów, dodatki do żywności, segregacja odpadów) -  klasy: 1TEk, 2TEk, 2TR, 2TE, 4TM, 2c (106 uczniów) oraz z zakresu higieny żywności i żywienia „Żywność prozdrowotna i suplementy diety (skład, oznakowanie, reklama)”- klasy: 3TEk, 3TR, 4TH (51 uczniów). Pozyskaną wiedzę chętni uczniowie mogli zaprezentować w konkursie profilaktycznym, w którym wzięło udział 51 uczestników. Najlepszy wynik uzyskali:  Kinga Marczak z klasy  2TEk, Jakub Osiej  z klasy 2Tek i Dominika Kazubek z klasy 2TR, zdobywając najwyższą liczbę punktów. Zwycięzcy konkursu odebrali nagrody ufundowane przez PSSE w Lubartowie.  Wszyscy uczestniczy spotkań otrzymali ulotki informacyjne z zakresu tematyki zagadnień profilaktycznych.

  Podczas odbywających się zajęć edukacyjnych pani Anna Pankowska – Słomka wraz z uczennicami  klasy 3 TEK  przygotowała  catering dla uczniów. Młodzież bardzo chętnie skosztowała zdrowych przekąsek w postaci owoców lub słodkiego, pełnowartościowego ciasteczka.

  Celem tej akcji była promocja  zdrowego jedzenia wśród młodzieży, dobrych nawyków żywieniowych, regularnego spożywania posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety. Zdrowa dieta jest podstawą do dobrej kondycji i zdrowia, dlatego to wydarzenie miało na celu zachęcić każdego ucznia, aby przyjrzał się uważnie temu, co spożywa i jak wyglądają jego posiłki.

  Wyjątkowo serdeczne podziękowania należą się naszemu sponsorowi Piekarni „Oskroba” z ulicy Słowackiego w Lubartowie, która przygotowała dla nas różnorodne gatunki zdrowego pieczywa i przekąsek.

  Z kuratorem sądowym spotkali się uczniowie klas: 5TBa, 5THEa, 5TMEa, 4Tek, 4TE, 3b (146 uczniów) i rozmawiali na temat „Metod pracy resocjalizacyjnej i profilaktycznej stosowanych przez kuratorów sądowych wykonujących orzeczenia w sprawach karnych”.

  Z zajęć profilaktycznych poprzedzających Tydzień Profilaktyki szkoły skorzystały także wszystkie klasy pierwsze pt: „Skutki uzależnień-papierosy, e-papierosy, dopalacze, alkohol, narkotyki, energetyki, cyberuzależnienia”.

  Zajęcia prowadzone przez przedstawicieli zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczniów, dały im wiedzę, jak też miło spędzony czas w przyjemnej atmosferze. Ufamy, że przedstawione informacje ułatwią zrozumienie i przyswojenie treści profilaktycznych uczniom, a jednocześnie wpłyną na ich postawy i zachowania prozdrowotne.

  Dziękujemy za owocną współpracę.

  Elżbieta Rola
  Anna Pankowska - Słomka

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram