Sprzątanie Świata 2023 pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi!”

Opublikowane 25.09.2023
Autor Elżbieta Mizio
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 21 września 2023 roku uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, tak jak i kilka milionów wolontariuszy w całym kraju, wzięli udział w tegorocznej - 30 odsłonie akcji Sprzątanie Świata - Polska. Tym razem hasło tego swoistego pospolitego ruszenia „ekologicznie wrażliwych” brzmiało: „Sprzątanie świata łączy ludzi!” Uczniowie klas: 4 TM, 4 TEk, 3 TR pod opieką Pani Ewy Mitury i Pani Katarzyny Malczewskiej, 2 TM pod opieką Pani Urszuli Martyniuk oraz 4TEMa, 1TM pod opieką Pana Zbigniewa Zarzyckiego zebrali łącznie 30 worków odpadów z terenu szkoły, Cmentarza Żydowskiego, z okolicznych łąk przy szpitalu powiatowym ul. Cichej w Lubartowie oraz w okolicach ogródków działkowych przy ulicy Mickiewicza.
  W promowaniu poszanowania zasobów i efektywnej segregacji odpadów pomógł Związek Gmin Komunalnych, który wyposażył uczniów w narzędzia do przeprowadzenia akcji, przekazując rękawiczki i worki oraz zagospodarował efekty tegorocznej zbiórki.
  Dzięki udziałowi w akcji Sprzątanie Świata uczniowie uświadomili sobie, że śmieci są nasze i przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, mogą być w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako odpady – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez odpowiednią segregację powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w gospodarce o obiegu zamkniętym albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym. Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nas może posprzątać kawałek, a razem posprzątamy całą Ziemię.

  Katarzyna Malczewska

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram