Narodowe Czytanie w bibliotece szkolnej RCEZ

Opublikowane 08.09.2023
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W dniu 8 września 2023 roku uczniowie z klasy 4TE z nauczycielem języka polskiego panią Joanną Lipską uczestniczyli w Narodowym Czytaniu zorganizowanym w bibliotece szkolnej. W spotkaniu wzięła również udział pani wicedyrektor Magdalena Guz. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. 

  Eliza Orzeszkowa to jedna z najsłynniejszych pisarek epoki pozytywizmu. W swoich dziełach realizowała postulaty epoki takie jak praca u podstaw, asymilacja Żydów, emancypacja kobiet, ale także podejmowała tematykę patriotyczną, głównie związaną z powstaniem styczniowym.

  Powieść Nad Niemnem powstawała w latach 1886–1887, ukazywała się na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” przez cały rok 1887, w formie książki została wydana w 1888 roku. Jest to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując właśnie do czasów powstania styczniowego, obejmuje również opisy obyczajowości i natury, rodowe legendy oraz różnice między warstwami społecznymi.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w spotkaniu czytelniczym!

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram