Czy można uczyć się, a równocześnie dobrze się bawić....?

Opublikowane 06.12.2023
Autor Elżbieta Mizio
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Czy można uczyć się, a równocześnie dobrze się bawić i dodatkowo jeszcze nie być w szkole? Oczywiście, że można. Przekonali się o tym uczniowie klas 3 TEK, 3 TB i 4 TM, którzy 4.12.2023 roku uczestniczyli w wycieczce programowej do kina Cinema City, gdzie mogli obejrzeć jeden z najpopularniejszych filmów tego roku- ,,Chłopów”, adaptację dzieła Władysława Stanisława Reymonta.
  ,,Chłopi” to jedna z najwybitniejszych polskich powieści, za którą Reymont w 1924 r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Opowiada o życiu społeczności wiejskiej końca XIX wieku, ukazując codzienne problemy, z którymi mierzą się mieszkańcy Lipiec, ciężką pracę, święta i zwyczaje gromady, ale także rozwarstwienie społeczne wsi, wzajemne zależności, stosunki i mentalność tej grupy w symbolicznym i bardzo znaczącym czasie czterech pór roku.
  Film inspirowany literackim dziełem Reymonta, w reżyserii Doroty Kobieli Welchman i Hugh Welchmana, cieszy się wśród polskich widzów wyjątkową popularnością, nie tylko ze względu na szacunek dla tradycji, obyczajowości i kultury, ale przede wszystkim ze względu na innowacyjną technikę animacji malarskiej, nad którą pracowało ponad stu artystów, malując inspirowane twórczością Chełmońskiego czy Wyczółkowskiego obrazy olejne, wykorzystane jako klatki uzupełniające poszczególne ujęcia. Dzięki temu cała produkcja jawi się jako oddychające, żywe płótno.
  Oczywiście można dyskutować nad wiernością z oryginałem, kreacją bohaterów czy przekazem dzieła, ale w opinii uczestników seansu jest to z całą pewnością film warty każdej poświęconej mu minucie, a wrażliwość twórców, ukazana w doborze obsady, grze aktorskiej i muzyce, nie przeszła wśród naszych uczniów bez echa. Z całą pewnością film pozostanie w pamięci na długo, gdyż przyczynił się do głębszego i pełniejszego zrozumienia treści lektury. A przypominamy, że jest to lektura obowiązkowa…😊

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram