Sprzątanie Świata 2022 pod hasłem
„Wszystkie śmieci są nasze!"

Opublikowane 19.09.2022
Autor Agnieszka Sachar
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 16 września 2022 roku uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, tak jak i kilka milionów wolontariuszy w całym kraju, wzięli udział w tegorocznej - 29 odsłonie akcji Sprzątanie Świata - Polska. Tym razem hasło tego swoistego pospolitego ruszenia „ekologicznie wrażliwych” brzmiało: „Wszystkie śmieci są nasze!”.
  Uczniowie klas: 2 TB pod opieką Pani Edyty Kozieł, 2 TEk pod opieką Pana Zbigniewa Zarzyckiego oraz 4TEMa, 3TEk pod opieką Pani Ewy Dziadko i Pani Katarzyny Malczewskiej zebrali łącznie 30 worków odpadów z terenu szkoły, Cmentarza Żydowskiego, z okolicznych łąk przy szpitalu powiatowym przy ul. Cichej w Lubartowie oraz w okolicach parku miejskiego.
  W promowaniu poszanowania zasobów i efektywnej segregacji odpadów pomógł Związek Gmin Komunalnych, który wyposażył uczniów w narzędzia do przeprowadzenia akcji, przekazując rękawiczki i worki oraz zagospodarował efekty tegorocznej zbiórki.
  Dzięki udziałowi w akcji Sprzątanie Świata uczniowie uświadomili sobie, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, mogą być w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako odpady – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez odpowiednią segregację powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w gospodarce o obiegu zamkniętym albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.
  Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nas może posprzątać kawałek świata, a razem posprzątamy
  całą Ziemię.

  Katarzyna Malczewska

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram