Spotkanie z historią w RCEZ cz. 3

Opublikowane 18.04.2023
Autor Dominika Gdula
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Walka o honor i godność. Powstanie w Getcie Warszawskim. - lekcja muzealna online z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu.

  17 kwietnia 2023 roku klasa 3TH uczestniczyła w lekcji muzealnej online z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Spotkanie prowadzone było na platformie ZOOM przez panią Ewelinę Szumilak, edukatorkę Muzeum, a temat lekcji to „Walka o honor i godność. Powstanie w Getcie Warszawskim”.


  Nieprzypadkowo właśnie taki temat lekcji został wybrany. W tym tygodniu, w środę,19 kwietnia mija 80 lat od wybuchu powstania w Getcie Warszawskim (19 kwietnia – 16maja 1943 r.). Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów. 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię żydowskiego święta Pesach, niemieckie oddziały żołnierzy SS, Wehrmachtu, funkcjonariuszy policji oraz członków formacji pomocniczych weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Oddziały te natrafiły na opór powstańców
  żydowskich i zostały zmuszone do wycofania się. Także Armia Krajowa w ramach akcji Getto podjęła działania mające wesprzeć żydowskich powstańców.


  Powstanie trwało do 16 maja, właśnie tego dnia Jürgen Stroop (gen. SS i policji, przeprowadził likwidację getta warszawskiego) nakazał wysadzenie Wielkiej Synagogi, pisząc później w swoim raporcie: Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć! Niemcy ogłosili stłumienie powstania, chociaż sporadyczne walki ustały dopiero w czerwcu 1943 roku. Wzięci do niewoli powstańcy oraz ludność cywilna zostali wymordowani na miejscu lub wywiezieni do obozów w Treblince, do obozu przejściowego na lotnisku w Lublinie, a stamtąd do obozu na Majdanku, Budzyniu, Dorohuczy, a także do obozów w Poniatowej i Trawnikach. Cały teren dzielnicy żydowskiej metodycznie spalono i zrównano z ziemią.

  Ewa Dziadko

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram