Spotkanie z historią cz. 1 lekcja muzealna online z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu

Opublikowane 20.10.2022
Autor Dominika Gdula
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 19 października 2022 roku klasa 1TM uczestniczyła w lekcji muzealnej online z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Spotkanie prowadzone było na platformie ZOOM przez pracownika Muzeum, a temat lekcji to „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Świadectwa i dylematy Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.”
  Obóz zagłady w pobliżu wsi Bełżec został utworzony w marcu 1942 roku w ramach akcji „Reinhardt” i prowadzono w nim eksterminację ludności żydowskiej. Niemcy kierowali do niego transporty z gett i obozów w Generalnym Gubernatorstwie, przede wszystkim z dystryktów Galicja, krakowskiego i lubelskiego. Obok Żydów polskich w Bełżcu mordowano Żydów austriackich, czeskich, niemieckich, słowackich i węgierskich. Liczba zamordowanych wyniosła prawdopodobnie około 450 tys. osób. Po likwidacji obozu (1943r.) ostatnich więźniów wywieziono do ośrodka zagłady w Sobiborze, gdzie zostali zgładzeni.

  https://www.belzec.eu/pl

  Ewa Dziadko

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram