SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z RODZICAMI

Opublikowane 30.03.2023
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W trosce o bezpieczeństwo młodzieży młodszy aspirant Grzegorz Czerwiński funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie był gościem naszej szkoły a zarazem prelegentem spotkania z rodzicami uczniów klas kończących w dniu 29.03.2023r. Głównym założeniem tego typu działań profilaktyczno- edukacyjnych jest zwiększenie świadomości w zakresie zjawiska agresji występującej wśród młodzieży oraz zagrożeń wynikających z cyberprzemocy. Podczas spotkania z rodzicami policjant wskazywał na występujące wśród młodzieży bardzo niebezpieczne zjawisko przemocy rówieśniczej. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy negatywne zachowania wobec innych często są nagrywane i publikowane w internecie. Krążąc w sieci zbierają różne komentarze. Niestety takie sytuacje są bardzo niebezpieczne i mogą skończyć się tragicznie. W takich sytuacjach ofiara, nie dość że została zaatakowana, to dodatkowo jest ośmieszana i poniżana przez reakcje internautów. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości w tym zakresie również rodziców i opiekunów, aby mogli odpowiednio szybko zareagować na niepokojące sygnały. Warto przyjrzeć się dzieciom i ich zachowaniom, ponieważ może się okazać, że naszych podopiecznych dotyka również ten problem. Podczas spotkań poruszone zostały również kwestie zagrożeń związanych z hejtem, mową nienawiści i cyberprzemocą. Musimy pamiętać, że internet może być wykorzystywany do nauki, zabawy, kontaktów z rówieśnikami ale także może stanowić zagrożenie dla młodzieży, poprzez kontakt ze szkodliwymi treściami, czy cyberprzemocą. Przedstawiono przykłady aktów agresji elektronicznej. Przypomniano również, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każde użycie komputera zostawia ślady. Nie zabrakło również informacji jak reagować i gdzie szukać pomocy w sytuacjach, kiedy młodzież spotyka się z agresją w internecie. Mundurowy podczas spotkania przekazał również informacje na temat odpowiedzialności prawnej młodzieży. Celem spotkania było przede wszystkim uświadamianie rodziców jak ważną rolę pełnią w życiu swoich dzieci i jak mogą rozpoznać problemy z jakimi boryka się w dzisiejszym świecie młodzież.
  Policjant wspomniał, że jest absolwentem naszej szkoły przedstawił swoją ścieżkę kariery zachęcając rodziców do pogłębienia wiedzy, do częstych rozmów z dziećmi i wspierania swoich dzieci w planowaniu dalszej kariery edukacyjno-zawodowej.

  Elżbieta Rola

  SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z RODZICAMI
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram