ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - Akcja Żonkile w RCEZ

Opublikowane 19.04.2023
Autor Elżbieta Mizio
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 19 kwietnia 2023 roku społeczność szkolna Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie włączyła się w obchody 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim poprzez udział w akcji Żonkile 2023, społeczno-edukacyjnego przedsięwzięcia #ŁączyNasPamięć, prowadzonego przez POLIN-Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Z tej okazji podjęto szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń okresu II wojny światowej, dotyczących zwłaszcza ludności narodowości żydowskiej.

  Prelekcję dla młodzieży, w formie lekcji otwartej, przygotowały nauczycielki: p. Ewa Dziadko - historyk , p. Joanna Lipska - polonistka oraz p. Justyna Atanasow – bibliotekarz. Pani Ewa Dziadko nakreśliła tło historyczne wydarzeń, zaś Pani Joanna Lipska wygłosiła krótki referat o przesłaniu książki Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która jest pozycją obowiązkową w kanonie lektur naszych uczniów. Młodzież miała okazję obejrzeć premierę filmu stanowiącego niejako animowaną ilustrację do książki. Na spotkaniu obecna była wicedyrektor szkoły – Pani Elżbieta Mizio.

  Obchody tej smutnej, ale bardzo ważnej rocznicy rozpoczęły się w naszej szkole już w poniedziałek 17 kwietnia. Z inicjatywy Pani Ewy Dziadko odbyła się lekcja muzealna online, prowadzona przez edukatora, p. Ewelinę Szumilak z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, pt.: Walka o honor i godność. Powstanie w Getcie Warszawskim. Wydarzenie to jest częścią cyklu: ,,Spotkania z historią w Rcez”. Lekcje historyczne dotyczące Powstania w Getcie Warszawskim przeprowadzone były również w klasach: 1TB, 2TE i 4THEb. Zespół Polonistów przygotował lekcje dotyczące utworu Hanny Krall ,,Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz innych tekstów literackich podejmujących problematykę sytuacji Żydów w okresie II wojny światowej.

  Samorząd Uczniowski, pod czujnym okiem swoich opiekunek- Justyny Atanasow i Agnieszki Rycek,  przygotował papierowe żonkile - symbol akcji, które zostały rozdane uczniom i nauczycielom, jako znak pamięci i szacunku dla poległych podczas likwidacji getta Żydów. Hasło przewodnie akcji- „Łączy nas pamięć”- podkreśla siłę wspólnoty i potrzebę dialogu ponad podziałami. Żonkil jest właśnie symbolem zbiorowej pamięci. Dodatkowo społeczność szkolna mogła zapoznać się z wystawą okolicznościową o wymownym tytule „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było”, rozstawioną na planszach historycznych w korytarzu dolnym budynku głównego szkoły. Tego dnia na przerwach międzylekcyjnych uczniowie mieli okazję usłyszeć dźwięki muzyki żydowskiej.

  ,,Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas z kolei przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Słowa Marka Edelmana wypowiedziane w rozmowie z Hanną Krall bardzo dobitnie ukazują tragizm wydarzeń 19 kwietnia 1943 roku. Nie wolno nam zapomnieć o tysiącach ofiar hitlerowskich zbrodni, polskich obywatelach wyznania mojżeszowego. RCEZ pamięta.

  „Bo nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.” Marek Edelman
  80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim. 🌼Akcja Żonkile przywraca pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku dedykowana jest – ok. 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

  RCEZ uczciło pamięć o wydarzeniach związanych z wybuchem 80 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
  Prelekcję i wystawę okolicznościową dla młodzieży o tym wydarzeniu przygotowały nauczycielki: p. Ewa Dziadko - historyk, p. Joanna Lipska - polonistka oraz p. Justyna Atanasow - bibliotekarz.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram