Konkurs ma na celu poszerzanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu geologii, budowy Ziemi, historii geologicznej naszej planety oraz twórczego i praktycznego zastosowania wiedzy geologicznej w otaczającym świecie, a jego organizatorem jest Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego i wydawnictwo Nowa Era.
Drugi, finałowy etap odbył się w dniach 02 – 05 marca 2023r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologii w Chęcinach pod Kielcami; składał się on z dwóch części pisemnych i prezentacji przygotowanej przez uczestników. Na początku uczniowie musieli wykazać się aktualną wiedzą, m.in. z zagadnień geologii ogólnej na poziomie rozszerzonym szkoły średniej oraz wiedzą poszerzoną o znajomość historii Ziemi, procesów geologicznych, a także umiejętnością pracy z mapą geologiczną czy przekrojami.
Kamil po dwóch pisemnych turach znalazł się wśród sześciu najlepszych uczestników i zawalczył o tytuł laureata I stopnia. W ostatnim etapie przedstawił prezentację „Wpływ budowy geologicznej na środowisko przyrodnicze w dolinie Tyśmienicy, czyli o urokach wiejskich miejscowości Dębica i jej okolic”. Nasz uczeń oczarował komisję i widownię, co umożliwiło mu zdobycie tytułu laureata I stopnia konkursu OKAWANGO i piąte miejsce w kraju. Kamil, Łukasz i Piotr otrzymali liczne nagrody rzeczowe i wspomniane wyżej indeksy na Uniwersytet Warszawski.
Po zmaganiach konkursowych uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę w praktyce, uczestnicząc w warsztatach laboratoryjnych, a także odpocząć i zrelaksować się podczas wycieczki krajoznawczo-geologiczna na trasie Góra Zamkowa – Góra Zelejowa, zwiedzania „Rezerwatu Rzepka” oraz geologicznej gry terenowej. Wieczorem, w ramach integracji z innymi uczestnikami, zasiedli przy wspólnym ognisku.
Gratulujemy Kamilowi, Łukaszowi i Piotrkowi sukcesu.
opiekun: Katarzyna Malczewska