Dni Bezpiecznego Internetu w RCEZ

Opublikowane 10.03.2023
Autor Elżbieta Mizio
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 20-02-2023 uczniowie z klas 2TR oraz 3Tek uczestniczyli w lekcji on-line pt. „Cyfrowy ślad – ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł”, natomiast 09.03.2023 uczniowie klasy 2Tek uczestniczyli w lekcji on-line pt.: „Jak darmowe narzędzia internetowe mogą ułatwić nam pracę?”. Webinary odbyły się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023, a koordynatorem z ramienia szkoły była p. Agnieszka Włosek nauczycielka matematyki.

  Pierwsza z zaprezentowanych lekcji dotyczyła śladu cyfrowego i tego, jak uczniowie mogą zadbać o bezpieczeństwo informacji, jakie publikują w sieci. Prowadząca Pani Katarzyna Bisialska przedstawiła, ile można wyczytać z biernie udostępnianych informacji dotyczących adresu IP, geolokalizacji czy metadanych zamieszczanych fotografii. Przedstawiła również przykładowe sposoby na ograniczenie liczby udostępnianych informacji. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób zminimalizować i ograniczyć pozostawiany po sobie cyfrowy ślad.
  Drugą lekcje on-line poprowadził Pan Kamil Śliwowski – trener kompetencji cyfrowych. Podczas tej lekcji uczniowie poznali narzędzia do zbierania wiedzy z sieci, planowania i organizacji zadań indywidualnych i grupowych. Prowadzący lekcję podpowiedział młodzieży, w jaki sposób planować pracę, na którą składa się kilka czy kilkanaście mniejszych zadań i wyjaśnił, w jaki sposób z komputera lub smartfona zrobić tzw. drugi mózg. Dzięki tym informacjom uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób aplikacje do organizacji pracy (planowania zadań, przypominania o nich, zbierania i dokumentowania wiedzy) mogą przyspieszać i ułatwiać pracę.
  Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.
  W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.


  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram