Akcja "Rzuć Palenie Razem z Nami"

Opublikowane 17.11.2022
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Każdego roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada, w tym roku to 17 1istopada. W ramach akcji w miesiącu listopadzie prowadzona jest edukacja na zajęciach z wychowawcą wg programu antynikotynowego.
  W bibliotece szkolnej i gabinetach specjalistów oraz gabinecie pielęgniarki szkolnej są dostępne materiały profilaktyczne- ulotki, plakaty. Uczniowie mogli utrwalić wiadomości korzystając z wystawy literatury profilaktycznej w bibliotece szkolnej. Społeczność szkolna wysłuchała także audycji pt. Jak rzucić PALENIE? Wystarczy zmienić myślenie!

  Od 1991 roku Fundacja „Promocja Zdrowia” w każdy trzeci czwartek listopada namawia Polaków do rzucenia palenia. Światowi eksperci zdrowia alarmują, że epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tys. osób niepalących. Według przewidywań przed 2030 rokiem z powodu palenia papierosów umrze ponad 8 milionów ludzi, a ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach.

  Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić tytoń. Zawarta w dymie nikotyna przynosi poczucie ulgi, która sprawia, że ludzie tak chętnie sięgają po papierosy. Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę palenia i zwiększania codziennej dawki nikotyny. Ale papierosy nie tylko oddziałują na palacza, ale również na postronne osoby. Palenie bierne także jest przyczyną śmierci osób niepalących, ale również powoduje trwałe szkody w naczyniach krwionośnych dzieci oraz prowadzi do ich przedwczesnego starzenia. Według naukowców, bierne palenie wyrządza nieodwracalne szkody w młodym organizmie oraz przyczynia się do większego ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego. Badania USG przeprowadzone przez naukowców wykazały, że u dzieci u których oboje rodzice paliło papierosy rozwijały się zmiany w ścianach tętnicy szyjnej. Nie istnieje żaden bezpieczny czas, w którym dziecko może być wystawione na oddziaływanie biernego palenia, dlatego należy zawsze zrezygnować z nałogu, w przypadku posiadania lub planowania dziecka.

  E-papierosy kreowane są jako „mniejsze zło” w zestawieniu z tradycyjnymi papierosami, warto pamiętać, że one również mogą wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zawarta w liquidach nikotyna jest substancją silnie uzależniającą i ma negatywny wpływ na nasz organizm. Szczególnie niebezpieczna może być dla kobiet w ciąży, dlatego powinny one bezwzględnie unikać również e-papierosów. Na rynku dostępne są również liquidy niezawierające nikotyny. Brak nikotyny w liquidzie nie oznacza jednak, że użytkowanie e-papierosa pozostanie bez wpływu na nasz organizm!

  Problem stanowić mogą występujące w liquidach substancje smakowe, które wprawdzie są powszechnie używane są w przemyśle spożywczym, jednak przy podgrzaniu przez grzałkę e-papierosa do ponad 200 stopni Celsjusza wydzielają toksyczne i niebezpieczne dla użytkownika związki. Podobnie sprawa może wyglądać w przypadku zbyt dużego napięcia doprowadzanego do grzałki. Powoduje ono wystąpienie ryzyka przegrzania liquidu, w wyniku czego wraz z wdychanym aerozolem do naszych płuc dostaje się wiele toksycznych substancji, takich jak formaldehydy czy akroleiny. Oprócz tego, aerozol, podobnie jak dym tytoniowy, zawiera wolne rodniki. Ich stężenie w porównaniu z tradycyjnymi papierosami jest oczywiście kilkadziesiąt razy niższe, lecz nadal nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu.|

  Jakie zatem korzyści niesie za sobą rzucenie palenia papierosów?

  - w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,

  - w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,

  - w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc,

  - rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,

  - w okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,

  - piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

  Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania pomocy osobom palącym oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem telefonu: 801 108 108.

  Źródła:

  https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu

  https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu

  https://www.gov.pl/web/zdrowie/

  Elżbieta Rola

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram