Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2022 pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”

Opublikowane 31.05.2022
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Chroń środowisko -  Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 da Ci jeszcze jeden powód do rezygnacji z palenia! Przypominamy o tym dniu całej społeczności szkolnej.

  Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów,  jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe.

  Światowy  Dzień Bez Tytoniu 2022 (World No Tobacco Day) w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach dla środowiska jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady.

  Używanie tytoniu niszczy środowisko na każdym etapie. Z powodu zawartych w dymie papierosowym, związków rakotwórczych, palenie tytoniu ma wpływ na zachorowalność m.in. na nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. 

  Co roku z powodu papierosów umiera ok. 8 milionów osób. Od kilku lat można zaobserwować niepokojący wzrost zachorowalności wśród kobiet. Problemem jest również rosnące zainteresowanie wyrobami tytoniowymi wśród młodzieży. Ich przygoda z papierosami zaczyna się już nawet w wieku 12-14 lat.

  Dlatego też 31 maja jest idealną okazją do odłożenia wyrobów tytoniowych na co najmniej 24 godziny. Gdy zrezygnujesz z palenia papierosów, to:

  - po 20 minutach spada tętno,
  - po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi spada do normy;
  - po 2-12 tygodniach poprawia się krążenie oraz czynność płuc;
  - po 1-9 miesiącach ustępuje kaszel i duszności;
  - po  5-15 latach zmniejsza się ryzyko udaru;
  - po 10 latach prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc zmniejsza się o połowę;
  - po 15 latach zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby serca.

  Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest także uwrażliwienie ludzi na manipulacje przemysłu tytoniowego w tym praktyki „greenwashingu” np. wprowadzanie na rynek nowych produktów jako przyjaznych dla środowiska, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od własnych działań niszczących środowisko.

  Ograniczenie spożycia tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.

  Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

  Elżbieta Rola

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram