Spotkania z historią w RCEZ cz.3

Opublikowane 19.05.2022
Autor Dominika Gdula
Kategorie:
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 18 maja 2022 roku odbyło się spotkanie online – transmisja na żywo z Kombatantem Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – ppor. Włodzimierzem Korsakiem ps. "Dragon".

  Przez pierwsze 15 minut ppor. Włodzimierz Korsak opowiadał o wybranych swoich wspomnieniach, a następnie odpowiadał na pytania widzów, które można było zadawać przez czat na YouTube.

  Była to okazja do wzmocnienie więzi młodych pokoleń Polaków z ostatnimi Bohaterami walk o niepodległość Polski, walczącymi przeciwko okupantom niemieckiemu i sowieckiemu o niepodległość Polski.

  Ppor. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon” urodził się 10 lutego 1928 roku w Lubartowie na Lubelszczyźnie. Był łącznikiem w Armii Krajowej w Lublinie. Po wojnie walczył w Pogotowiu Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (PAS NZW) w mieście Lublin. Wraz z oddziałem zorganizował i przeprowadził akcje ekspropriacyjne na wszystkie komunistyczne banki i większe kasy na terenie miasta Lublin, zdobywając środki do walki o niepodległość Polski z okupantem sowieckim. Włodzimierz Korsak w czasie okupacji niemieckiej pomógł rodzinie żydowskiej uciec z getta w Lublinie, dzięki czemu ta rodzina przeżyła wojnę. W późniejszych latach, kiedy został aresztowany, dzięki osobistemu wstawiennictwu uratowanego Żyda, który był dyrektorem więziennictwa za okupacji sowieckiej, został zwolniony wcześniej warunkowo z więzienia.

  W spotkaniu uczestniczyli a jednocześnie reprezentowali Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej uczniowie z klasy 1TR

  Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Wywiad z ppor. Włodzimierzem Korsakiem przeprowadził Karol Wołek.

  Biografia i wspomnienia filmowe Włodzimierza Korsaka

  Ewa Dziadko

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram