Apel z okazji Odzyskania Niepodległości

Opublikowane 15.11.2021
Autor Elżbieta Mizio
Kategorie:
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Apel z okazji Odzyskania Niepodległości
  „…bo wolność krzyżami się mierzy!”


  W środę, 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie z trzech klas wzięli udział w apelu przygotowanym na tę okoliczność przez koleżanki i kolegów z klas 3THEKa, 3TEMa.
  Uroczystość rozpoczęła się przy asyście Pocztu Sztandarowego Szkoły powitaniem wszystkich zebranych, a następnie o godz. 11.11 wspólnym odśpiewaniem Hymnu narodowego ramach akcji "Szkoła do Hymnu". RCEZ bierze już po raz trzeci udział w tej akcji. Z uwagi na trwający stan epidemii w tym roku, uczniowie naszej szkoły odśpiewali Hymn narodowy w mniejszych grupach w klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

  W dalszej części apelu zostały przypomniane przez młodzież ważne fakty historyczne związane z polskimi drogami do wolności – od początków państwowości Polski poprzez rozbiory, powstania do upragnionego, wyczekiwanego 11 listopada 1918 roku. Polska odzyskała wówczas wolność, ale niestety na krótką chwilę – rok 1939 znów ją nam zabrał, aż do 1989 roku.
  Przesłaniem uroczystości były słowa Antoniego Franaszka ,, (…) Każde minione pokolenie Polaków wierzyło niezłomnie, że upragniona wolność kiedyś nadejdzie. Ta wiara przekazywana była z ojca na syna. Ona nakazywała im pracować i żyć dla Ojczyzny, a jeśli zajdzie potrzeba, oddać dla niej życie. I tak było. Umierali na polach bitew, w więzieniach i na zesłaniu. Dlatego uroczyście obchodząc dzień 11 listopada jako święto narodowe, nie wolno nam o nich zapomnieć, a pamięć o ich poświęceniu winniśmy przekazywać naszym dzieciom i naszym wnukom. Tylko w ten sposób spłacimy dług wdzięczności wobec naszych przodków, którzy cierpieli i przelewali krew, aby Polska była wolna (…)”.

  Na koniec Apelu została odśpiewana przez dwie uczennice z klasy 3THEKa – Natalię Piątek i Rozalię Zieleńczuk- „Rota”. Apel przygotowały panie Edyta Konior – nauczycielka języka polskiego i Ewa Dziadko – nauczycielka historii.


  Ewa Dziadko

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram