Dzień Nowych Technologii w Edukacji w RCEZ w Lubartowie.

Opublikowane 05.05.2022
Autor Elżbieta Mizio
Kategorie:
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 29 kwietnia 2022 nauczyciele z zespołu ekonomiczno – informatycznego z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie zorganizowali w szkole Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Celem inicjatywy ogłoszonej przez Ministra Edukacji i Nauki było popularyzowanie technologii informacyjno – komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.

  Nauczyciele zaproponowali zajęcia, warsztaty, lekcje otwarte, konkursy i quizy z wykorzystaniem różnych technologii informacyjno- komunikacyjnych skierowane do uczniów oraz nauczycieli. Podczas zorganizowanych działań wykorzystane zostały – tablice interaktywne, multimedia i programy internetowe.

  Korzystanie z technologii informacyjnych i komunikacyjnych w salach lekcyjnych ma wiele zalet zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

  W ramach Dnia Nowych Technologii uczniowie klasy 3 THEka zostali zapoznani z różnymi stronami internetowymi, gdzie w sposób interaktywny mogą zdobywać wiedzę z chemii. Na zajęciach pracowali z układem okresowym, gdzie mogli zobaczyć dynamicznie zmieniające się właściwości pierwiastków, ich budowę oraz zapoznać się z różnymi ciekawymi informacjami na ich temat. Korzystając ze stron chemvlog.pl i pazdro.com.pl mieli możliwość przyjrzeć się interesującym ich pokazom i doświadczeniom.

  W ramach Dnia Nowych Technologii grupa uczniów z klas technikum ekonomicznego i budowlanego uczestniczyła w zajęciach: Szyfrowanie i rozszyfrowywanie haseł matematycznych z wykorzystaniem strony internetowej: szyfry.matw.pl oraz platformy Classroom.

  Szyfrów używano od stuleci do utajniania korespondencji dworskiej oraz w wojsku do przesyłania pomiędzy oddziałami wiadomości, które nie powinny być czytane przez wroga. W dzisiejszych czasach dotyczy to już każdego z nas, gdyż stanowi to podstawę naszego bezpieczeństwa. Uczniowie zapoznali się najpierw z różnymi rodzajami szyfrów oraz ich krótką historią. Następnie mogli zdobytą wiedzę wykorzystać rozwiązując zaszyfrowane zadania matematyczne.

  Uczniowie z pierwszej klasy technikum ekonomicznego wzięli udział w interaktywnym Quizie z wykorzystaniem platformy Kahoot. Przewodnicząca zespołu przedmiotów ekonomiczno-informatycznych przygotowała natomiast szkolenie dla nauczycieli na temat sposobów wykorzystania technologii informacyjnej i komunikacyjnej w nauczaniu przedmiotowym.

  Swoje umiejętności związane z elektroniką mogli przećwiczyć też uczniowie. W trakcie lekcji otwartej Łukasz Najda, nauczyciel przedmiotów zawodowych, zaprezentował montaż układów elektronicznych

  Lekcja odbyła się z wykorzystaniem narzędzi i materiałów do lutowania powierzchniowego oraz monitoringu IP i cyfrowego modulatora HDMI - DVB-T, dzięki czemu uczestnicy mogli oglądać na swoich stanowiskach techniki lutowania.

  Przyszli handlowcy, z drugiej klasy technikum handlowego, wzięli natomiast udział w warsztatach w trakcie których tworzyli w praktyce, z wykorzystaniem aplikacji webowych, materiały reklamowe i promocyjne.

  W tym dniu odbył się też konkurs wiedzy o szkole, który przeprowadzony był poprzez QRkody.

  Dzień nowych technologii zakończył się lekcją otwartą dotyczącą Cyberbezpieczeństwa. Poprowadził ją Mariusza Puła, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, który omówił potencjalne zagrożenia wynikające z korzystania z mediów społecznościowych. W swoim wykładzie skupił się m.in. też na bezpieczeństwie w bankowości internetowej, a także opowiedział, jak nie zostać przestępcą z OLX.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram