Sprzątanie Świata 2020 pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję."

Opublikowane 28.09.2020
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 25 września 2020 roku uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, tak jak i kilka milionów wolontariuszy w całym kraju, wzięli udział w tegorocznej - 27 odsłonie akcji Sprzątanie Świata - Polska. Tym razem hasło tego swoistego pospolitego ruszenia „ekologicznie wrażliwych” brzmiało: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”. Uczniowie klasy 2TEMa pod opieką Pani Urszuli Martyniuk i Pani Katarzyny Malczewskiej zebrali 10 worków odpadów na terenie szkoły, Cmentarza Żydowskiego oraz w okolicach szpitala powiatowego przy ul. Cichej w Lubartowie.

  W promowaniu poszanowania zasobów i efektywnej segregacji odpadów pomógł Związek Gmin Komunalnych, który wyposażył uczniów w narzędzia do przeprowadzenia akcji, przekazując rękawiczki i worki oraz zagospodarował efekty tegorocznej zbiórki.

  Dzięki udziałowi w akcji Sprzątanie Świata uczniowie uświadomili sobie, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, mogą być w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako odpady – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez odpowiednią segregację powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w gospodarce o obiegu zamkniętym albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.

  Katarzyna Malczewska

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram