• Rok szkolny 2023-2024

•

•

• Kronika szkoły

• Krystian Olszta - uczeń klasy 3t Szkoły Branżowej I stopnia w zawodzie monterzabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - od kilku lat trenuje sztuki walki MMA.

Reprezentant naszej szkoły i naszego miasta, wygrywając 4 walki jednego dnia, został Mistrzem Europy MMA 2019 w kategorii Junior do 70 kg! 26.09.2020r. Krystian, zawodnik MKS Lubartów, pokonał w czasie 1 minuty i 45 sekund zawodnika z Lublina na prestiżowej Gali MMA – MCF6 Ertons Fight Night. Był to najszybszy nokaut techniczny przeciwnika i jeden z lepszych występów Krystiana.

Krystian Olszta udowodnił, że miano Mistrza Europy MMA nie było przypadkiem, co dowodzi, że ciężka praca i szkolenie MMA w lubartowskim Klubie jest na wysokim poziomie. Należy również dodać, że Mistrz Europy MMA kilka miesięcy temu zwyciężył także w plebiscycie Wspólnoty na Człowieka Roku 2019.

Krystian swoją przygodę ze sztukami walki rozpoczął w wieku 14 lat. Jak wspomina, początkowo ćwiczył sam w domu. Później, namówiony przez tatę, rozpoczął treningi na siłowni. Niedługo potem rozpoczął trenowanie mieszanych sztuk walki w klubie MKS Lubartów. Jak mówi Krystian: Początki, jak początki, były niezbyt łatwe, ale nigdy się nie poddawałem i brnąłem do przodu. Po około roku od rozpoczęcia treningów Krystian wystartował na pierwszych zawodach na ALMMIE w BJJ No-Gi, na których zajął II miejsce. Kolejny sukces zawodnika to III miejsce w docelowej formule, czyli na Mistrzostwach Polski MMA. Następne zawody to Mistrzostwa Lubelszczyzny, na których zajął pierwsze miejsce. Ten sukces Krystian powtórzył dwukrotnie. Kolejne starty i sukcesy to Mistrzostwa Wielkopolski oraz Mistrzostwa Polski, na których również wywalczył III miejsca. 8 grudnia 2019 roku wystąpił na Mistrzostwach Europy, na których zajął I miejsce! Krystian oceniając swoje starty w różnorodnych zawodach mówi: Tym sukcesem zakończyłem rok 2019, zyskując bilans walk 17 wygranych i 3 przegrane.

Niestety, rok 2020 rozpoczął się dla Krystiana dość pechowo. Jak sam przyznaje: 7 stycznia doznałem kontuzji zwichnięcia ręki, co uniemożliwiło mi trenowanie z innymi. Ten czas, czyli około cztery miesiące, spędziłem trenując na worku i szlifując techniki kopania.

Sukcesy Krystiana zostały zauważone i docenione przez mieszkańców naszego miasta. 17 marca 2020 roku w plebiscycie Wspólnoty został wybrany Człowiekiem Roku Ziemi Lubartowskiej, zyskując aż 1130 głosów.

26 września 2020 roku reprezentant Lubartowa stoczył swoją pierwszą półzawodową walkę na prestiżowej gali MCF6 w Puławach, wygrywając z Krzysztofem Dobrzyńskim w pierwszej rundzie poprzez TKO (techniczny nokaut) w zaledwie 1 minutę i 45 sekund, przy tym uzyskując miano najszybszej walki na tej Gali. Oceniając swój występ Krystian mówi:

Ta walka otworzyła mi drzwi do owocnej kariery. Przez cały okres mojej ciężkiej pracy przewinęło się kilku trenerów, o których warto wspomnieć: trener Paweł Grzeszczak, Miłosz Zaniewicz, „Dziadzio”, Tomasz Nebeling, Hubert Mazurek i aktualni trenerzy: Mateusz Lachowski oraz Tomasz Adamczyk, który trenował mnie od początku aż do teraz. Wierzę, że w przyszłości moje marzenia się spełnia, tak jak spełniły się Jankowi Błachowiczowi, który 26 września zdobył pas UFC. W tym pomaga mi trener Tomasz Adamczyk, Mateusz Lachowski, Miłosz Zaniewicz, Kuba Adamczyk, Cezary Lik, rodzina, dziewczyna oraz wszyscy znajomi i najważniejsza osoba, od której zaczęła się moja sportowa przygoda, czyli mój Tata - Jarosław Olszta, który wspierał od początku aż do teraz, jeżdżąc ze mną i dopingując na każdych zawodach. (Dziękuję, Tato!) I tak oto moja kariera toczy się dalej. A już w najbliższą sobotę zobaczycie mnie na prestiżowych zawodach w BJJ,ADCC, zapraszam!

Krystian, mówiąc o swoich sukcesach, żartuje: Moje inicjały - Krystian Olszta, w skrócie K.O., po angielsku skrót K.O oznacza knockout, a w tłumaczeniu na polski nokaut. Przypadek? Nie sądzę.

Krystianowi serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszego rozwoju kariery i kolejnych sportowych sukcesów!