Uczeń RCEZ wyróżniony w wojewódzkim konkursie historycznym

Opublikowane 05.04.2019
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W dniu 2 kwietnia 2019r. na Zamku Lubelskim w Galerii Militariów odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji wojewódzkiego Konkursu pt: "Rodzinna historia".

  Wyróżnienie w konkursie otrzymał uczeń naszej szkoły Mateusz Budzyński z klasy 4 TB za pracę literacką pt: "Czerwone maki na Monte Cassino. Mój pradziadek Władysław Woźniak w Armii Andersa".

  Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie, przy wsparciu Instytutu Historii UMCS, Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie i Muzeum Lubelskiego Oddział Martyrologii "Pod Zegarem". Tegoroczna edycja, jak zaznaczył prof. Dariusz Szewczuk z Zakładu Edukacji Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego UMCS miała wysoki poziom językowy, a historie rodzinne były wplecione w historię powszechną.

  Tematem pracy Mateusza była rodzinna historia opisująca losy jego pradziadka Władysława Woźniaka, który wraz 31 Kompanią Sanitariuszy z 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa walczył pod Monte Cassino. Inspiracją do powstania pracy było odnalezienie legitymacji pradziadka upoważniającej go do noszenia Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino.

  Gratuluję Mateuszowi sukcesu!

  opiekun: Dorota Bułgajewska- Muzyka

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram