Lekcja muzealna klasy 1t na Majdanku

Opublikowane 25.05.2018
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 24 maja 2018 r. klasa 1 t uczestniczyła w wyjeździe do Lublina. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, składającej się z dwóch części: zajęć edukacyjnych oraz zwiedzania terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

  Tematem lekcji muzealnej był „Świat za drutami – postawy i doświadczenia więźniów Majdanka”. Młodzież obejrzała film o życiu w obozie i doświadczeniach byłych więźniów KL Lublin a następnie dzieliła się swoimi refleksjami. Uczniowie przekonali się, że na świat za drutami składały się nie tylko przemoc i terror, ale też życzliwość i oznaki przyjaźni ze strony współwięźniów. Relacje byłych więźniów obozu pokazały także, że mimo odizolowania od świata mieli wpływ na swoje postawy, będące często odwzorowaniem wyznawanych wartości.

  Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku.

  Magdalena Guz

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram