V Wojewódzki Konkurs Poprawności Językowej

Opublikowane 07.04.2017
Autor Ilona Puła
Galeria:
  • Rok szkolny 2023-2024

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • ,,Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” Słowa Juliusza Słowackiego, które już od pięciu lat są mottem Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej ,,Mówię i piszę po polsku” odbywającego się w Krasnymstawie, doskonale wyrażają  istotę konieczności dbania o piękno i poprawność naszego języka. Nie tylko to co mówimy, ale także sposób w jaki formułujemy nasze myśli, jest przedmiotem oceny naszej wiedzy, inteligencji oraz przywiązania do polskiej tradycji i kultury, której istotnym elementem składowym jest przecież język.

    Wojewódzki Konkurs Poprawności Językowej w sposób szczególny promuje i docenia uczniów, którzy postanowili sprawdzić swoją wiedzę i kompetencje językowe. Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie- Edyta Fidecka- organizator imprezy,  podkreśliła, że Ci, którzy  6 kwietnia 2017 roku przybyli, by wziąć udział w zmaganiach już są mistrzami słowa w swoich szkołach, gdyż zwyciężyli eliminacje do etapu okręgowego. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie reprezentowały dwie uczennice – Natalia Szubartowska z klasy 4 TB i Oliwia Bocian, uczennica klasy 3 TEK. Dziewczęta zdobyły najwyższe lokaty w szkole i zakwalifikowały się do finału konkursu. Zadania z jakimi przyszło się zmierzyć wszystkim uczestnikom okazały się niezwykle trudne. Język polski, jako język żywy i stale rozwijający się, wymaga nieustannego śledzenia zachodzących w nim zmian. Zapożyczenia z języka angielskiego, nazwy własne nowinek technologicznych i francuskie powiedzonka okazały się prawdziwą piętą achillesową uczniów. Niemałych trudności dostarczyły także biblijne frazeologizmy i nazewnictwo mieszkańców egzotycznych krajów. Podczas sprawdzania prac uczniowie mogli obejrzeć film ,,Ostatnia rodzina” poświęcony życiu i twórczości Zdzisława Beksińskiego.

    W dzisiejszym natłoku informacji i dominacji mediów, w których głos zabrać może każdy, kto po prostu umie mówić, szczególnie powinniśmy dbać o to, by nasze wypowiedzi wyróżniały się nie tylko pod względem merytorycznym, ale także estetyką i poprawnością językową. Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie podzielają ten pogląd i chętnie uczestniczą w konkursie. Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Joanna Lipska

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram