Dnia 7 września 2016 roku biblioteka szkolna zorganizowała głośne czytanie lektury Quo vadis, w ramach ogólnopolskiej akcji - Narodowe Czytanie.
Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podstawowym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Każdego roku czytana jest inna pozycja spośród dzieł literatury polskiej. W tym roku jest to właśnie Quo vadis napisane przez Henryka Sienkiewicza.
Henryk Sienkiewicz był powieściopisarzem i publicystą, laureatem Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Znany jest jako autor utworów historycznych i ceniony przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha. „Quo vadis” jest kolejną już powieścią historyczną Sienkiewicza. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
W naszej szkole w akcji głośnego czytania wzięło udział 27 uczniów z klas szkoły zawodowej, technikum oraz słuchacze liceum dla dorosłych. Czytanie rozpoczął wicedyrektor Zbigniew Zarzycki. Każdy z uczestników mając przed sobą po jednym egzemplarzu powieści, czytał kolejny fragment utworu. Młodzież okazała zainteresowanie tym wydarzeniem, jednocześnie deklarując udział w kolejnych takich akcjach zaplanowanych w bieżącym roku szkolnym.
Wanda Michalak
Ilona Puła