Wycieczka programowa klasy 2 TM do zakładu Caterpillar w Janowie Lubelskim

Opublikowane 24.11.2015
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Nauka przez doświadczenie jest uzupełnieniem zajęć z kształcenia zawodowego w RCEZ w Lubartowie są wycieczki programowe do zakładów pracy. W wyniku takiej współpracy z zakładami produkcyjnymi, uczniowie klasy drugiej technikum mechanicznego w dniu 20.11.2015 r. odwiedzili zakłady Caterpillar w Janowie Lubelskim. Firma Caterpillar jest światowym liderem w produkcji maszyn budowlanych i kopalnianych, silników wysokoprężnych i zasilanych gazem ziemnym, przemysłowych turbin gazowych i lokomotyw elektryczno-spalinowych. W Janowie produkuje się podzespoły dla zakładów montażowych Caterpillara głównie w Wielkiej Brytanii. Produkcja zorientowana jest na wyroby spawane i obróbkę mechaniczną tych podzespołów. Codziennie z zakładu wyjeżdża 10 dużych samochodów z wyrobami.

  Każde wejście młodzieży na teren zakładu poprzedzone jest niezwykle starannym szkoleniem BHP, przeprowadzanym przez służby wewnętrzne zakładu.

  Uczniowie w trakcie zwiedzania mieli możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej zdobywanej w szkole z praktyką, której przyjdzie im doświadczyć w swojej przyszłej pracy zawodowej. Mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi metodami spajania metali ( automaty spawalnicze – jeden automat jest w stanie zastąpić pracę 4 spawaczy) oraz obrabiarkami sterowanymi numerycznie. Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziły zwłaszcza w pełni skomputeryzowane pomiarowe maszyny współrzędnościowe. Dzięki takim sposobom przeprowadzania zajęć z przedmiotów zawodowych nauka w  naszej szkole staje się bardziej ciekawa i bliższa praktyce.

  Jarosław Siwiec
  Robert Wijaszka
  Andrzej Rysiowski

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram