Profilaktyka HIV/AIDS

Opublikowane 01.12.2015
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Na początku listopada uczniowie przygotowywali się do szkolnej olimpiady z zakresu profilaktyki HIV /AIDS. W dniu 17.11.2015r. w naszej szkole odbyły się 2 godzinne zajęcia warsztatowe informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS z lekarzem anestezjologiem Bożeną Kasjaniuk i pielęgniarzem Piotrem Dudziakiem w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Agape z Lublina. Stowarzyszenie realizuje zadanie „Wspieranie działań profilaktycznych w zakresie problematyki HIV/AIDS poprzez edukację skierowaną do młodzieży szkolnej klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”. W dwóch grupach liczących ponad 50 osób znaleźli się uczniowie zainteresowani tematyką. Przedmiotem warsztatów były: diagnostyka HIV, profilaktyka poekspozycyjna, zagadnienia dotyczące leczenia, dane epidemiologiczne, zagadnienia prawne odnośnie HIV/AIDS, postawy wobec obcowania z osobami zakażonymi wirusem HIV i chorymi na AIDS. Przedstawiono możliwości anonimowych badań na obecność wirusa HIV (gdzie, kiedy, jak to wygląda), a także fakty i mity na temat HIV/AIDS.

  Po warsztatach każdy z prowadzących specjalistów prowadził godzinę konsultacji, na której odpowiadał na indywidualne pytania. W konsultacjach uczestniczyli też uczniowie, którzy brali udział w szkolnej olimpiadzie i grupa chętnych uczniów z klasy 1Tek, która 5 grudnia 2015r. będzie reprezentowała szkołę w konkursie w Lublinie.

  Nabytą wiedzę i umiejętności w szkolnej olimpiadzie z zakresu profilaktyki HIV /AIDS zaprezentowało 133 uczniów (ZSZ nr1- 45 uczniów, TZ-88). Uczestnicy rozwiązywali test wiedzy składający się z 21 pytań zamkniętych, których treści obejmowały najważniejsze fakty z historii badań nad wirusem HIV i chorobą AIDS, sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie, drogi zakażenia wirusem HIV, etapy rozwoju zakażenia wirusem HIV prowadzące do choroby AIDS, leczenie zakażeń HIV. Uczniowie z największą ilością punktów to: Arkadiusz Urban i Mateusz Filipek z klasy 2TB, Osuch Beata i Błażejczyk Klaudia z klasy 1TEk, którzy wzięli udział w rejonowym konkursie w dniu 1.12.2015r.

  Elżbieta Rola
  Marcin Socha

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram