Coroczne obchody Europejskiego Dnia Języków przybierały się w naszej szkole różne odsłony, skłaniając do przemyśleń na temat zasadności i potrzeby uczenia się języków obcych. Nasze przekonanie odnośnie konieczności władania przynajmniej jednym językiem obcym jest oczywiste. Co zrobić, aby słówka szybciej „wchodziły do głowy”, a gramatyka stała się bardziej przyjazna? Zabawa w skojarzenia?
W tym roku postanowiliśmy zapytać uczniów o ich skojarzenia związane z różnymi krajami europejskimi.
Na pytanie - Co kojarzy Ci się z Polską? Uczniowie odpowiedzieli:
Tradycje, złota jesień, bociany, biedronki, piękne dziewczyny, bigos, pierogi, racuchy, stadion narodowy, a także Robert Lewandowski czy Ewa Chodakowska.
Niemcy asocjowane są z dobrymi samochodami (gut auto), bardzo dobrze rozwiniętą gospodarką.
Rosja to cyrylica (кириллиса), matrioszki, wańka-wstańka, Jezioro Bajkał (озеро) Syberia, zima (зима) , bukwy oraz Sankt Petersburg.
Irlandia kojarzy się ze stepowaniem, zieloną koniczyną (four-leaf-clover), polami pełnymi owiec (abundance of sheep), radością u wszystkich (happiness), wilgotnym klimatem (wet climate).
Tulipany, wiatraki, brak awansu na Euro 2016 – tymi cechami obdarzono Holandię, zaś Francja to nie tylko Wieża Eiffla (La Tour Eiffel), ale również bagietki i rogaliki (baguette et croissant), ślimaki (escargots). Londyn, jak nie trudno odgadnąć, kojarzy się z rodziną królewską (Royal Family), a Big Ben zajmuje naczelne miejsce spośród wymienianych skojarzeń. Uczniowie wymieniali jeszcze Wimbledon i Wembley, a także wielokulturowość (multiculturalism).
Jak widać, nie ma tutaj zastosowania stare przysłowie - „Cudze chwalicie, swego nie znacie” Polska kojarzy się najcieplej, najbardziej przyjaźnie! Mamy tez wiedzę na temat innych krajów, świadczy to o tym, że jesteśmy godnymi Europejczykami.
Sondę przeprowadziły: Piekarz Gabriela, Zmysłowska Weronika, Lisek Magda, Katarzyna Tkaczyk