Literatura z historią w tle - sukces Alicji Rębisz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim

Opublikowane 01.12.2015
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Wybitna polska poetka, Wisława Szymborska, powiedziała kiedyś, że ,,talent prozatorski to zdolność wyskakiwania z własnej skóry, to umiejętność stawania się w myślach kimś całkiem innym(…)”. Zdolnością tą pochwalić się może uczennica klasy 3 TH, Alicja Rębisz, która swoją wersją legendy o Lechu, Gnieźnie i Orle białym oczarowała jury konkursowe zdobywając II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim.

  Konkurs zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie z okazji otwarcia nowej wystawy stałej pt. ,,Z Orłem białym przez wieki. Symbol państwa władców i narodu”, miał na celu zachęcenie uczniów do poznania polskich symboli narodowych, rozwijania twórczych pasji i doskonalenie umiejętności literackich. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych uczniowie mogli wybrać jeden z trzech gatunków literackich (wiersz, opowiadanie, esej), w którym zaprezentowali wizerunek Orła białego jako symbolu Polski i Polaków.

  Ogromne zainteresowanie udziałem w konkursowych zmaganiach sprawiło, że ilość nadesłanych prac spowodowała opóźnienie ogłoszenia wyników o cały tydzień! Dlatego tym większy jest sukces Alicji, która oprócz nieprzeciętnej wyobraźni, szczycić się może także wiedzą historyczną i ,,lekkością pióra” sprawiającą, że jej prace czyta się z prawdziwą przyjemnością.

  Laureatce gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów oraz wytrwałości w realizowaniu pasji, jaką bez wątpienia jest dla Alicji pisanie.

  Joanna Lipska

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram