Europejski Dzień Języków 2015

Opublikowane 28.10.2015
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W Europie istnieje około 225 języków - to bogate dziedzictwo kulturowe, które należy wykorzystać i chronić, ponieważ wiele języków na naszym kontynencie jest zagrożonych wymarciem. Większość języków Europy można podzielić na trzy rodziny: języki germańskie, romańskie i słowiańskie. 24 języki są oficjalnymi językami UE, wśród nich znajdują się: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, polski.

  Na skutek napływu imigrantów oraz uchodźców Europa staje się coraz bardziej wielojęzyczna, w samym tylko Londynie można usłyszeć około 300 języków.

  W dzisiejszym globalnym świecie znajomość przynajmniej jednego języka obcego odgrywa bardzo ważną rolę - powody wydają się oczywiste. Niestety nie ma jednej metody na łatwe i szybkie przyswojenie sobie języka obcego, nie ma sposobu, który byłby jednocześnie skuteczny dla wszystkich. Niezależnie od materiałów, którymi dysponujemy, kursów i lekcji, na które uczęszczamy, najważniejsza jest systematyczna praca. Im więcej czasu poświęcamy nauce – tym lepiej.

  Znajomość języków obcych dla uczniów naszej szkoły jest szczególnie ważna, gdyż mogą oni w przyszłości połączyć swoją wiedzę praktyczną z umiejętnością komunikowania się w innych językach i czerpać z niej korzyści zarówno na krajowym rynku pracy, jak i zagranicznym. Język obcy dla wielu z nas jest barierą, po której pokonaniu otwierają się niezliczone możliwości i perspektywy.

  Jak co roku, Zespół Języków Obcych naszej szkoły przypomina wszystkim o niezwykłej wartości jaką jest znajomość języków obcych poprzez organizowanie licznych konkursów i wystaw pod nazwą „Europejski Dzień Języków ”. Aby  wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli szansę wykazania się swoimi językowymi umiejętnościami, tradycyjnie zmieniliśmy datę obchodów Europejskiego Dnia Języków z 26 września na 26 października. Zmiana spowodowana była nieobecnością uczniów klas trzecich Technikum Zawodowego, którzy w miesiącu wrześniu odbywali praktyki zawodowe.

  Jak wyglądały obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole?

  Z pewnością językowe dekoracje nie umknęły dziś niczyjej uwadze. Wszechobecne plakaty, gazetki, miniaturowe flagi i podpisy sal w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim przypominały wszystkim o świętowaniu Europejskiego Dnia Języków.  Z głośników szkolnego radiowęzła płynęły utwory muzyczne w różnych językach. O godzinie 11.50 uczniowie klasy 4 TB,  Daniel Marzec oraz Paweł Dawidziuk przywitali wszystkich obecnych na sali i wyjaśnili powody, dla których tak uroczyście obchodzimy Dzień Języków Obcych oraz  wytłumaczyli dlaczego nauka języków jest tak ważna w dzisiejszych czasach. Następnie Pani dyrektor Hanna Borzęcka uroczyście otworzyła „Pierwszy Przegląd Poezji i Piosenki Obcojęzycznej”. Wszyscy obecni mogli podziwiać wspaniałe talenty wokalne i recytatorskie. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali utwory muzyczne oraz wiersze w językach: angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Publiczność z zachwytem wysłuchała wystąpień: Wioletty Flisiak z klasy IV TEk, Jana Michalaka z klasy I TEH, Katarzyny Zawiałowa z klasy III TH, Arkadiusza Urbana z klasy II TB, Bartłomieja Chmielewskiego oraz Rafała Meksuły z klasy II TM, Karoliny Stępień z klasy IV TH, Oliwii Bocian z klasy II TEk, Piotra Kalisza z klasy I TM , Weroniki Zmysłowskiej oraz Gabrieli Piekarz z klasy II TH, Julii Polskiej oraz Przemysława Bernata z klasy II z , Anny Drzewieckiej z klasy III TH, Małgorzaty Karczmarz z klasy IV TH, Kamila Grymuza z klasy II TE, Kamila Barszcza z klasy II T oraz Mateusza Ogrodowskiego z klasy III TM. Na zakończenie uczniowie klasy IV TB wcielili się w niemiecki zespół Super Puppen i zaśpiewali niemiecką wersję znanego przeboju „Jesteś Szalona”, który szybko wpadł w ucho całej publiczności. Pierwszy przegląd Poezji i Piosenki Obcojęzycznej zamknął utwór „Mamma Mia” słynnego zespołu Abba w wykonaniu uczennic klasy IV TH.

  Ostatnim punktem dzisiejszych obchodów było uroczyste wręczenie nagród w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych „Inside Culture” oraz w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Przysłowia w Językach Obcych”.

  Zwycięzcy Szkolnego Konkursu „Inside Culture in Vocational School”

  I miejsce: Mateusz Zgierski klasa II w

  II miejsce: Radosław Pikul- klasa III t

  III miejsce: Natalia Dankiewicz klasa III w

  Zwycięzcy Szkolnego Konkursu „Inside Culture”

  I miejsce: Mateusz Misztal I TM

  II miejsce: Kamil Kurowski III TB

  III miejsce:  Małgorzata Kobyłka II LODs oraz Rafał Stróżek IV Tek

  Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Plastycznego „Przysłowia w Językach Obcych”

  I miejsce- Tomasz Dudek II TB (w kategorii: plakat w języku angielskim)

  I miejsce Karolina Piątek – 1TEH (w kategorii: plakat w języku rosyjskim)

  I miejsce- Patryk Mucha – II TB (w kategorii: plakat w języku niemieckim)

  Na wyróżnienie zasługują prace: Pauliny Kozieł (klasa II TEk), Kingi Kępy (klasa II hs), Marcina Serwejuka (I TEH)

  Gorąco dziękujemy wykonawcom – bo dzisiaj tak naprawdę zwyciężył każdy, kto wystąpił na naszej scenie. Równie gorąco dziękujemy zwycięzcom konkursów oraz publiczności, która gorąco oklaskiwała wszystkie nasze gwiazdy!

  Do zobaczenia za rok na kolejnych obchodach Europejskiego Dnia Języków!

  Anna Gorczyca

  Galeria>>

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram