Sadzimy drzewka

Opublikowane 23.04.2015
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W środę 22 kwietnia, w dniu obchodów Światowego Dnia Ziemi uczestniczyliśmy w akcji sadzenia lasu na terenie Nadleśnictwa Lubartów. Sadzenie dębów miało miejsce niedaleko kwatery myśliwskiej Stary Tartak. Leśnicy przygotowali w tym celu teren o pow. ok. 0,5 ha. W akcji brali udział, wspólnie z leśnikami, uczniowie trzech lubartowskich szkół ponadgimnazjalnych.

  Akcja rozpoczęła się od uroczystej zbiórki, podczas której słowa powitania do zebranej grupy młodzieży, opiekunów i przybyłych mediów skierowali zaproszeni goście i władze naszego nadleśnictwa. Zwrócili uwagę na to, jak ważną rolę pełnią lasy Nadleśnictwa Lubartów w przestrzeni przyrodniczej regionu. Wielokrotnie podkreślali, że sadzenie drzew leśnych jest wymiernym i opłacalnym sposobem na ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Lasy łagodzą w ten sposób efekt cieplarniany, pozostając istotnym elementem regulowania klimatu na Ziemi. Stanowią również naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza, a poprzez ograniczenie erozji gleb wpływają na zmniejszanie zanieczyszczenia wód. I wreszcie – kompleksy leśne są głównym elementem piękna krajobrazu, a ich sąsiedztwo działa na nas kojąco.

  Po krótkim instruktażu leśników przystąpiliśmy do pracy na przygotowanych wcześniej działkach leśnych. Pracując bardzo efektywnie, szybko wysadziliśmy wszystkie przygotowane sadzonki dębów.

  Po prawie dwóch godzinach ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i delektowanie się kuchnią myśliwską w gościnnych progach kwatery myśliwskiej Stary Tartak. Czas odpoczynku upływał przy dźwiękach trąbki i rogu myśliwskiego.

  Na zakończenie spotkania braliśmy udział w konkursach i okolicznościowych pokazach znakowania drewna oraz zwiedziliśmy przygotowane przez leśników stoiska.

  Temu sympatycznemu spotkaniu z przyrodą sprzyjała też piękna, słoneczna aura.

  Połączenie dwóch dat, obchodów Światowego Dzień Lasu - 21 marca i Światowego  Dnia Ziemi - 22 kwietnia podniosło jeszcze bardziej rangę tak wspaniale zorganizowanej akcji. Pogłębiło naszą wiedzę na temat tego cennego ekosystemu jakim jest las. Nieoceniona rola lasów zasługuje na podkreślenie i docenienie, ale przede wszystkim należy o nie dbać, ponieważ są naszym wspólnym dobrem.

  Oczekujemy kolejnego takiego spotkania za rok.

  Uczniowie klasy 3TB

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram