Przyłącz się do walki z rakiem krwi

Opublikowane 20.03.2015
Autor Ilona Puła
Galeria:
  • Rok szkolny 2023-2024

  •  

  •  

  • Kronika szkoły

  • W dniu 20.03.2015r poprzedzającym „Dzień Dawcy Szpiku” w Lubartowie uczniowie klas: 4TE, 4TB, 4TM, 3TEK, 3TH, 3TB wraz z  nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu z panią Moniką Waszkiewicz i panem Jerzym Kuleszą pt. Jesteś lekiem na raka”.

    Prowadzący przekazali informację o Fundacji DKMS Polska oraz jej celu, którym  jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Pan Jerzy  na podstawie własnych doświadczeń stwierdza, iż oddanie szpiku to zupełnie bezpieczny i bezbolesny sposób na uratowanie czyjegoś życia. Szpik kostny to materiał cenniejszy niż złoto, niezbędny dla chorych na białaczkę, chłoniaka czy ziarnicę złośliwą.  Słuchacze dowiedzieli się, jak zostać dawcą szpiku,  jakie są podstawowe kryteria kwalifikacyjne dla honorowego dawcy szpiku, jak dokonywany jest wpis do rejestru i dlaczego szpik jest tak ważny oraz o dwóch metodach pobrania komórek macierzystych. Podkreślono odpowiedzialność podjęcia decyzji bycia dawcą.

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram