Przez zabawę do praw fizyki – wycieczka klasy 2 TE i 2 TB

Opublikowane 18.11.2014
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie to szkoła, w której zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, zwłaszcza fizyką, nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Jest to dziedzina wiedzy, bez której trudno by było wykonywać zawody, w których kształcą się nasi uczniowie. Aby jeszcze bardziej zachęcić młodzież do zgłębiania tajników przedmiotu i przekonać ją, że fizyka to nie tylko trudne obliczenia, 17 listopada 2014 roku udaliśmy się na wycieczkę do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie.

  Ideą pokazów z fizyki jest popularyzacja nauki poprzez prezentację interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. W atmosferze wspólnej zabawy pokazywane były zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które można powtórzyć w domu. Tematyką  tegorocznych prezentacji były ,,Drgania i fale”, ,,Poprzez zabawę do praw fizyki”, ,,Temperatura i efekt cieplarniany” oraz ,,A jednak się kręci”, czyli o wpływie działania siły na ruch obrotowy ciał.

  Uczestnicy wycieczki, uczniowie klasy 2 TE i 2 TB, z dużym zaciekawieniem śledzili doświadczenia, poznawali zastosowanie fizyki w życiu codziennym, a przy tym świetnie się bawili.

  Z dużym entuzjazmem obejrzeliśmy także film Łukasza Palkowskiego pt. ,,Bogowie”. Jedna z najbardziej oczekiwanych polskich produkcji nie bez powodu cieszy się zainteresowaniem znacznej grupy widzów. Historia Zbigniewa Religi, postaci wybitnej dla polskiej medycyny i kardiochirurgii, ukazana na ekranie po ponad pięciu latach od  śmierci profesora, staje się swego rodzaju pomnikiem jego osiągnięć.

  Wycieczka, oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych, stała się także okazją do miłej zabawy i integracji uczniów. Opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu sprawowali Elżbieta Bujek, Mirosław Mazur i Joanna Lipska.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram