Obchody Święta Niepodległości w RCEZ

Opublikowane 12.11.2014
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W przeddzień Święta Niepodległości w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej odbył się uroczysty apel poświęcony 96 rocznicy odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Była to okazja, aby rozważać nie tylko znaczenie daty 11 listopada 1918 dla historii kraju, ale pochylić się także nad współczesnym pojmowaniem słów wolność i niepodległość.

  Przygotowana przez młodzież część artystyczna zatytułowana była „Polskie drogi do wolności…”. Była to swego rodzaju lekcja historii, w czasie której mogliśmy prześledzić niełatwe  losy zniewolonej  Polski od rozbiorów aż po  wyczekaną  i okupioną ofiarami patriotów wolność, którą przyniósł dopiero wiek dwudziesty. Prowadzący podkreślili rolę tożsamości narodowej i poczucia wspólnoty, które należy pielęgnować, ponieważ, jak uczy nas historia, czasem tylko one sprawiają, że naród trwa, mimo że nie ma go na mapach Europy. Zgromadzeni na apelu mieli okazję wspólnie z naszymi młodymi artystami odśpiewać nie tylko „Mazurka Dąbrowskiego”, ale także inne pieśni patriotyczne, w tym „Rotę”, przywoływaną w najbardziej doniosłych, a nierzadko najbardziej dramatycznych momentach w historii naszego narodu.

  Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Starosta Powiatu Lubartowskiego Pan Fryderyk Puła, i Członek Zarządu Powiatu Pan Kazimierz Sysiak, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu  Pan Krzysztof Krupa.

  Pani Dyrektor Hanna Borzęcka podkreśliła rangę Święta Niepodległości, które od 1939 roku nie było obchodzone. Przywrócone zostało przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 roku. Przybliżając uczniom historię obchodów 11 listopada, Pani Dyrektor zaprosiła także do wzięcia udziału w miejskich uroczystościach z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

  Starosta Powiatu Lubartowskiego Pan Fryderyk Puła zaznaczył, jak ważne jest, aby uczyć się historii swego kraju i pamiętać o niej, ponieważ wiedza ta pozwala uchronić się przed niebezpieczeństwami, które mogą nas spotkać obecnie. Doskonale oddają to przytoczone przez Pana Starostę słowa „historia lubi się powtarzać”. Dlatego też traktujmy historię jako lekcję na dziś i na przyszłość.

  Na koniec uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała uczniom za przygotowanie akademii.

  Opracowały: K. Syta-Wasak, A.Sachar

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram