II Etap Konkursu Wiedzy o Szkole i Regionie

Opublikowane 13.04.2015
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W dniu 10 kwietnia 2015r. odbył się finał szkolnego Konkursu Wiedzy o Szkole i Regionie. Wzięło w nim udział 13 uczniów z klas pierwszych TB, TH i TEK zakwalifikowanych do II Etapu Konkursu. W ramach 3 zespołów uczniowie przygotowali prezentacje wybranych przez siebie ciekawych, godnych obejrzenia miejsc w Lubartowie, które przedstawili podczas zorganizowanej wycieczki. Przy okazji mogli też zobaczyć inne miejsca związane z dniem dzisiejszym i historią miasta.

  Na początku grupa uczniów wraz z jury konkursowym przeszła starymi ulicami miasta, mijając po drodze zabytkowe budynki, kamieniczki typowe dla dawnego Lubartowa, dawną halę targową, gdzie obecnie mieści się miejskie kino, zabytkową Bazylikę Św. Anny z XVIII w. Następnie grupa dotarła do pałacu Sanguszków - obecnej siedziby Starostwa Powiatu oraz innych instytucji. Tam uczennice z klasy handlowej  przedstawiły historię powstania budowli i dzieje jej, właścicieli, jak również rolę, jaką pełniła w dziejach miasta. Potem grupa przeszła ulicą Lubelską, mijając po drodze nowoczesny Lubartów - wiele instytucji, sklepów, zakładów usługowych i banków.  Kolejnym ciekawym miejscem okazał się budynek obecnego Gimnazjum nr 1. Jego dzieje i historia, biografie ludzi z nim związanych - zaprezentowane zostały przez zespół z klasy budowlanej. Prawie pięćsetletnia historia Lubartowa, to również znane postacie z historii, literatury, które przebywały w naszym mieście (między innymi Jan Kochanowski, Aleksander Głowacki, Józef Piłsudski). Postać marszałka Józefa Piłsudskiego i jego pobyty w Lubartowie, zainteresowały uczniów  drugiego zespołu z klasy budowlanej.  Opowiedzieli oni o tych zdarzeniach po przybyciu grupy przed Klasztor O.O. Kapucynów, gdzie mieści się tablica upamiętniająca.

  Jest jeszcze wiele miejsc związanych ze współczesnością i historią Lubartowa, jak i okolicy. Warto byłoby je poznać, bo tu żyjemy, tu jest nasza mała ojczyzna… Taki wniosek nasunął się uczniom po zakończeniu Konkursu.

  Ostateczne wyniki zmagań konkursowych zostaną podane na szkolnej tablicy ogłoszeń 17 kwietnia br.

  Anna Krzych

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram