Bezpieczeństwo i odpowiedzialność w ruchu drogowym

Opublikowane 24.11.2014
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 21 listopada zakończyliśmy akcję edukacyjną dla 10 klas trzecich Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej na temat odpowiedzialności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 17 i 18-latkowie, uczestniczyli w spotkaniu dwugodzinnym dla każdej klasy, dotyczącym stanu bezpieczeństwa na drogach oraz konsekwencji prawnym prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, przekroczeniu prędkości jak też radzenia sobie w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach.

  Od kilku dni Naczelnik Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie Marek Bocian spotykał się z młodzieżą naszej szkoły. Celem spotkań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez pogłębianie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń, wynikających z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego, edukacja przyszłych i obecnych młodych kierowców w zakresie przepisów prawnych, dotyczących nietrzeźwych kierowców, konsekwencji łamania przepisów ruchu drogowego, nie tylko kierowców ale także pieszych. Wydawało by się, że obecne kary kodeksu prawa są odstraszające, jednak wciąż statystyki pokazują zatrważające cyfry wskazujące nietrzeźwych powodujących wypadki drogowe. O statystykach z powiatu lubartowskiego wspominał prowadzący. Zaprezentowany film DVD, który mogła obejrzeć młodzież dał jasny obraz, że nietrzeźwość i brawura prowadzi niekiedy do kalectwa lub śmierci uczestników zdarzenia. Przedstawiono, czym różni się definicja stanu nietrzeźwości od stanu po użyciu alkoholu oraz jakie metodyki badań się wykonuje. Młodzież zadawała indywidualne pytania, na które odpowiadał prowadzący.

  Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkania spełniły oczekiwania uczestników i stały się okazją do wymiany doświadczeń, wskazały nowe, efektywne kierunki działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodzieży w ruchu drogowym.

  Elżbieta Rola

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram