Apel Bożonarodzeniowy

Opublikowane 19.12.2014
Autor Urszula Martyniuk
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W piątek 19 grudnia 2014 r. w RCEZ odbył się „Apel Bożonarodzeniowy” przygotowany przez trzydziestu uczniów z klas: 1TH, 1W, 2TEk, 3TB, 3TEk, 3TH, 4TE pod kierunkiem ks. Franciszka Klizy.

  Na wstępie ks. Franciszek odczytał fragment z opisu narodzenia Chrystusa według św. Łukasza, a następnie wprowadził w tematykę chrześcijańskiego świętowania Bożego Narodzenia.

  Następnie rozpoczęła się część artystyczna ukazująca zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w różnych regionach Polski na przestrzeni kilku ostatnich wieków. Barwną osnową przedstawienia był śpiew kolęd i pastorałek wykonywanych przez solistów (Wioletta Flisiak z 3TEk, Anna Drzewiecka z 2 TEk, Beata Markiewicz z 1W) oraz chórek. Wykorzystano również fragment „Chłopów” Władysława Reymonta opisujący Wigilię Bożego Narodzenia na wsi z przełomu XIX i XX wieku oraz zaprezentowano krótką genezę niektórych kolęd, nawiązując do autorstwa sławnych Polaków: ks. Piotra Skargi, Franciszka Karpińskiego i Teofila Lenartowicza.

  Na zakończenie została przedstawiona wzruszająca historia z 1818 roku z alpejskiej wioski w Austrii, która stała się przyczynkiem do powstania „Cichej Nocy” – kolędy znanej i śpiewanej w całym chrześcijańskim świecie. Nie mogło jej zabraknąć także i w czasie naszej uroczystości. Beata Markiewicz zaśpiewała w języku niemieckim „Stille Nacht” i w języku angielskim „Silent Night”. Wszyscy uczestnicy apelu odpowiedzieli śpiewem „Cicha Noc” w naszym języku ojczystym.

  Na zakończenie życzenia świąteczne i noworoczne dla całej społeczności szkolnej w imieniu dyrekcji złożył wicedyrektor Zbigniew Zarzycki.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram