Wycieczka klasy 2 Tek do Lublina

Opublikowane 06.12.2013
Autor Grzegorz Danił
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W dniu 27 listopada 2013 r. klasa II Tek pod opieką mgr Justyny Włosek i mgr Barbary Smerdel uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Lublina. Program wyjazdu obejmował odwiedzenie ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz seans filmowy w kinie Cinema City w Centrum Handlowym Plaza.

  Naszą wizytę w Lublinie rozpoczęliśmy od zwiedzania Bramy Grodzkiej, w której obejrzeliśmy wystawę „Lublin. Pamięć Miejsca”. Wystawa składa się z dwóch części: pierwsza część opowiada o życiu Żydów w Lublinie (do 1939 roku).Wystawa została zbudowana jak wnętrze archiwum, dlatego ważnym elementem tworzącym jej charakter są metalowe regały z tysiącami segregatorów. Integralną część wystawy stanowią stanowiska komputerowe, pozwalające na przeglądanie zawartości baz danych (ikonografii, Historii Mówionej, tekstów). Przechodząc przez kolejne sale oglądaliśmy zdjęcia, słuchając dźwięków przedwojennego miasta. Jednocześnie, w ułożonych na półkach segregatorach, mogliśmy przeczytać informację o konkretnych domach i ulicach. W pomieszczeniach znajdują się również okrągłe szczeliny, w których umieszczone są slajdy ze zdjęć żydowskiej dzielnicy. Ta część wystawy kończy się w miejscu, gdzie prezentowana jest makieta Lublina. Druga część wystawy poświęcona jest pamięci o zagładzie społeczności żydowskiej w Lublinie. Jest to też opowieść o Sprawiedliwych – tych, którzy ratowali Żydów. Na ścianie, znajdującej się naprzeciwko wejścia do ostatniej Sali umieszczono tabliczki z nazwiskami Sprawiedliwych.

  Po zakończeniu zwiedzania, udaliśmy się w stronę centrum handlowego Plaza, aby obejrzeć w kinie film. Po 2 godzinnym seansie filmowym wsiedliśmy w autokar i powróciliśmy do Lubartowa.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram