Uczniowie RCEZ w Domu Pomocy Społecznej w Jadwinowie

Opublikowane 15.06.2012
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej po raz kolejny odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Jadwinowie. Dnia 15.06.2012r. debiutowali tam uczniowie pierwszej klasy Technikum Budowlanego. Przygotowali oni część artystyczną pt. Jan Kochanowski – jego życie i twórczość.

  Na początku zebranych powitali prowadzący - Emil Hunek i Dawid Sidor. Następnie narratorzy - Damian Ferenc i Karol Jankowski - przybliżyli biografię renesansowego poety. Mówili o Sycynie, o studiach filologicznych, o podróżach, o Czarnolesie a także o śmierci niewinnego dziecka. Narrację połączono z krótką inscenizacją. W rolę Kochanowskiego wcielił się Cezary Kołodziejczyk. Trzeba dodać, że opowieść została urozmaicona o postać Anioła Śmierci (odegrał ją Damian Czeladka).

  W dalszej kolejności została przybliżona treść dziesięciu Trenów. W charakterze recytatorów wystąpili: Jakub Borkowski, Arkadiusz Czapski, Krzysztof Grąciak, Emil Hunek, Marcin Klej, Łukasz Małyska, Ewlina Meksuła, Kamil Patrzylas, Dawid Sidor i Tomasz Szysiak. Jak się dało zaobserwować pensjonariuszki DPS były pogrążone w zadumie nad wymową i głębokim sensem utworów. Warto przytoczyć fragment choćby Trenu VIII:

  Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,

  Moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim.

  Pełno nas, a jakoby nikogo nie było.

  Jedną malutką duszą tak wiele ubyło (…)

  Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje,

  A serce swej pociechy darmo upatruje.

  W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o przykuwającej uwagę oprawie muzycznej. Występowi bowiem towarzyszyła gra na akordeonie. Tego dzieła podjął się pierwszy wirtuoz naszej szkoły - Karol Kozak.

  W przyszłości liczymy na więcej ...

  Opracowała Iwona Mocior

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram