Spotkanie profilaktyczne „Więzienie – Stracony czas”

Opublikowane 15.03.2013
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 11,12,14 marca 2013r. uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie mieli możliwość wziąć udział w spotkaniu prewencyjnym, którego celem było uświadomienie i zwrócenie uwagi młodym ludziom na zjawisko przestępczości oraz ukazanie z pozoru niewinnych sytuacji, które mogą doprowadzić do konfliktu z prawem.

  "Więzienie - stracony czas" - to tytuł filmu edukacyjnego, opowiadającego o młodych ludziach, którzy pod wpływem chwili łamią prawo i trafiają do zakładu karnego. Film i akcję prewencyjną wśród młodzieży przygotowały Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie oraz Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

  Około 20 - minutowy film przedstawia historie trzech młodych mężczyzn, którzy praktycznie „z głupoty” wikłają się w konflikty z prawem. Jeden zaatakował nożem kolegę, będąc pod wpływem alkoholu, drugi – pod wpływem „jednego” piwa i środków odurzających spowodował wypadek, w którym zginęły dziewczyny, które poznał na dyskotece i chciał je podwieźć. Obydwaj mężczyźni trafili na 10 lat za kratki. Codzienne życie w celi pokazane jest na przykładzie Adama, który brał udział w bójkach pseudokibiców i dostał 8 lat więzienia. Widzowie zaskoczeni są najczęściej pokazaną monotonią kolejnych dni, beznadzieją codzienności, powtarzającymi się tymi samymi sytuacjami, ruchami, słowami. Historie te mają ostrzec młodych ludzi przed nie do końca nieprzemyślanymi decyzjami.

  Omówiono również zagadnienia związane z przepisami wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Uczniowie aktywnie włączyli się w dyskusję i zadawali wiele pytań, dotyczących głównie określonych typów zachowań oraz ich skutków prawnych.
  W związku ze zbliżającym się pierwszym dniem wiosny, nawiązano także do aktywnego, zgodnego z prawem spędzania czasu wolnego.

  Zadanie udało się zrealizować dzięki współpracy z Komendą Powiatową Policji w Lubartowie.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram