Te słowa, zamordowanej w wieku niespełna 18 lat sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps:„Inka” stały się tematem przewodnim uroczystości podsumowującej Ogólnopolski Konkurs Literacko-Historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Uroczystość odbyła się 14.03.2013r. w budynku Trybunału Koronnego w Lublinie.
W konkursie historycznym udział wzięli uczniowie szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Na konkurs nadesłano około 100 prac w dwóch kategoriach: esej/ wspomnienie i prezentacja. Nagrodzono 21 prac ze wszystkich nadesłanych na konkurs. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymali Kamil Waśkowicz z klasy 1 TB i Grażyna Szymczak z klasy 3 TEk. Jury najwyżej oceniło prace wnoszące nową, niepublikowaną treść, poprawne historycznie, pracę własną uczniów i walory literackie. Prace zawierające nieznane wspomnienia kombatantów i świadków wydarzeń przekazane zostały do archiwum IPN w Lublinie.
W czasie uroczystości wysłuchaliśmy prelekcji o podziemiu niepodległościowym w Polsce wygłoszonej przez pana Sławomira Poleszaka Dyrektora Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, byliśmy niezwykle poruszeni opowieściami żołnierzy kombatantów ze Zgrupowania „Zapory” oraz zaśpiewanym przez nich hymnem Zaporczyków. Na uroczystość przybyli również synowie żołnierzy niezłomnych pan Adam Broński i pan Marek Franczak. Uroczystość uświetniona została przemówieniami zaproszonych gości Wojewody Lubelskiego Jolanty Szołno-Koguc, Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, Wicekurator Oświaty Anny Szczepińskiej. Młodzież reprezentująca organizatorów Gimnazjum nr 19 w Lublinie uświetniła tę uroczystość wzruszającą częścią artystyczną.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy im wytrwałości w podejmowaniu dalszych wyzwań.
Dorota Bułgajewska- Muzyka